Miroslav Faltus vlastně není ani tak pivovarník, jako spíš továrník. Když začátkem devadesátých let zkrachovala firma, v níž pracoval jako obchodní ředitel, rozhodl se postavit na vlastní nohy. Dnes jeho společnost Armat nedaleko České Třebové vyrábí nerezové trubky, ventily, klapky či měřicí přístroje, specializuje se na zakázkovou výrobu a zároveň je i obchodní firmou. Tyto výrobky dodává zejména českým podnikům, které následně obchodují se zeměmi na východ od České republiky.
Na první pohled to vypadá, že podnikání Miroslava Faltuse má k pivu daleko. Zdání však klame. Většina vybavení pivovaru Faltus pochází z materiálu, který Armat buďto sám vyrábí, nebo s nímž alespoň obchoduje.
1000 hektolitrů
je roční výstav pivovaru Faltus. Oproti předchozím letům je to lehký pokles. Pivovar chce proto pivo častěji dodávat i mimo vlastní restauraci.
Kohout
je jméno výčepních piv pivovaru Faltus. Zahrnují desítku, jedenáctku, třináctku a tmavou čtrnáctku.
3 sládkové
se u Faltusů vystřídali za dobu fungování pivovaru.
"Chtěli jsme si prostě dokázat, že umíme vyrobit i materiál pro stavbu pivovaru," vysvětluje své rozhodnutí Faltus, pohodlně usazený v zasedací místnosti v prostorech nad pivovarem. Pod jednou střechou je tu i restaurace a penzion.
Nápad postavit pivovar původně vyšel z hlavy daňového poradce, se kterým Miroslav Faltus spolupracoval a který měl sám s prací sládka zkušenost. Myšlenka se majiteli Armatu zalíbila. Ostatně už delší dobu hledal využití pro nemovitost v centru České Třebové, kterou výhodně koupil od svých obchodních partnerů a v níž dříve byly kanceláře a byty. Prostor byl však zchátralý a potřeboval nákladnou rekonstrukci. "Nezbylo tu nic jiného než obvodové zdi," vzpomíná na tehdejší dobu dcera majitele Milota Blažková Faltusová. "Odspodu jsme se mohli dívat až na střechu."
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později