Každou celou hodinu se sídlem firmy L. Hainz v pražských Holešovicích rozezní údery hodin. Čas zde měří malé stolní, větší stojací i velké věžní stroje, jejichž výrobou se společnost zabývá už více než 180 let. "Tyto hodiny vyrobila naše firma v roce 1879 a koupil je jeden statkář. Po nějakých peripetiích se nám vrátily, my jsme je zrestaurovali a dodnes jdou," ukazuje jednatelka firmy Mariana Nesnídalová na jeden z věžních hodinových strojů ve své kanceláři. V dílně o patro níž stojí zrenovované hodiny z letenské vodárenské věže, zatímco stroj z průčelí smíchovského Justičního paláce oprava teprve čeká. Zároveň se firma už popáté ve své historii chystá na generální opravu staroměstského orloje. "Tentokrát se neopravuje jen orloj, ale i věž a kaple. Tento týden začneme s demontáží číselníků a hodinových strojů pod ochozem. Samotný orloj bude v provozu do Vánoc a 2. ledna ho začneme zevnitř i zvenku demontovat," říká sedmačtyřicetiletá Nesnídalová, která představuje šestou generaci rodiny Hainzových v čele firmy.
Ze zahrady k hodinám
Vystudovaná zahradní architektka Mariana Nesnídalová, rozená Hainzová, začala v rodinné firmě pracovat v polovině 90. let. "Jako dítě si pamatuju dědu Hainze, když jsme k němu jezdili na víkendy do Dobřichovic. On jako melouch v důchodu opravoval pendlovky a mně se to strašně líbilo. Když nám firmu vrátili, moc mě to nebavilo, ale nastoupila jsem jako účetní. Pak jsem víc přešla do provozu a nakonec jsem firmu převzala," říká rázná manažerka. Firmu po pádu komunistů obnovila její matka. Zpět ale dostali jen budovu, vybavení museli Hainzovi odkoupit na základě privatizačního projektu. "Některé stroje jsme zaplatili dvakrát. Poprvé, když se pořizovaly před válkou, a podruhé na počátku 90. let," popisuje Nesnídalová.
Některé zákazníky překvapuje, že firmě šéfuje žena. "Když přijedu, dívají se do auta, kde je ten chlap."
Její prapředek Ludvík Hainz hodinářskou firmu založil v roce 1836. Během následujících sta let z ní vnikl jeden z největších výrobců hodin v zemi. Výrobky dodával do celé Evropy. Hainz dovážel také švýcarské hodinové strojky, které zabudovával do vlastních plášťů a prodával pod svým jménem. Firma vyráběla i různé speciální časoměrné přístroje, tlakoměry a podobně. Výrobě a údržbě věžních hodin se věnovala jen okrajově, ale novodobá firma L. Hainz se zabývá právě už jen věžními hodinami. "Jsme jediní v republice, kdo dnes ještě dělá klasické mechanické věžní hodiny," říká Nesnídalová.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 50 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později