Národ se zatajeným dechem sleduje vývoj politické krize, kterou započal minulý týden premiér Bohuslav Sobotka oznámením a následným stažením demise a jež vyvrcholila žádostí o odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí. Byznys však sleduje něco jiného. Osud zákonů, které mají ještě do voleb projít sněmovnou, a nezbytné kroky vlády. "Je jasné, že politická nestabilita se negativně odráží i v podnikatelském prostředí, které dlouhodobě hájíme. České firmy potřebují vědět, na čem jsou a s čím mohou do budoucna počítat," říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Naštvaný je i šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček: "Že si jdou koaliční politici po krku, bych jim nevyčítal, ale pokud selžou i v běžné agendě, pak tam nemají co pohledávat."
Hra o miliardy
Vše je nyní nejisté a nikdo neví, zda včera dohodnuté podpory budou platit ještě zítra. Mnohé lobby ale také cítí příležitost těsně před volbami ovlivnit legislativu ve svůj prospěch právě kvůli slabosti vlády.
Lobby operátorů v čase politické krize větří šanci zvrátit novelu telekomunikačního zákona.
Příkladem rozklížené koaliční většiny může být telekomunikační novela, která měla zkrotit operátory, a kvůli které na jaře dokonce padl ministr průmyslu Jan Mládek. Premiér Sobotka si následně vzal osud levného mobilního internetu za svou prioritu a zdálo se, že novele nestojí už nic v cestě. Jenže premiér má teď jiné starosti a zákon se zasekl už v hospodářském výboru sněmovny, který poradil poslancům novelu odmítnout. Podle informací Ekonomu není výsledek konečného hlasování, naplánovaného na příští týden, vůbec jistý. Lobby satelitních i mobilních operátorů v čase politické krize větří šanci celou novelu zarazit.
Přestože do voleb zbývá už jen necelý půlrok, stále se tak ještě hraje o zákony s miliardovými dopady. Ze všeho nejvíc samozřejmě byznys děsí případné ohrožení hladké přípravy státního rozpočtu na příští rok. Dva úhlavní nepřátelé Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš jsou premiér a ministr financí a bez jejich spolupráce to bude mít příprava rozpočtu těžké.
"Jeho schválení je v této chvíli nejisté. Vláda ho musí předložit do konce září," připomíná Dlouhý. "Nejhorší variantou je pak v případě nechválení sněmovnou rozpočtové provizorium, které by ochromilo investice i čerpání evropských peněz," dodává.
Ochromená ministerstva
Jednotlivé ministerské úřady tak nyní vůbec netuší, co se jim do voleb ještě podaří prosadit. Příkladem může být zákon o sociálním bydlení − jeden z "nejdražších" zákonů a zároveň politická priorita ČSSD. Předpis z pera ministerstva práce a sociálních věcí by měl omezit obchod s chudobou, ale také výrazně proměnit byznys s nájmy. Podle vlády by měly vzniknout sociální byty, které by dostávali lidé v nouzi. Senioři, postižení, oběti trestných činů či mladí po odchodu z dětských domovů by tak mohli relativně snadno najít přístřeší. Norma by příští rok měla stát 2,8 miliardy, 3,3 miliardy v roce 2019 a od roku 2020 4,9 miliardy.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později