Končí perverzita, která zde byla od roku 2013. Vláda Petra Nečase tehdy upřela živnostníkům, kteří uplatňují výdajové paušály, slevu na děti a druhého z manželů. Nižší efektivní daně tak mohl dosáhnout spíše svobodný živnostník s paušálem než ten, který stát zásobí novými daňovými poplatníky. Podle schváleného daňového balíčku si ale živnostníci rodiče budou moci opět odečíst slevy na děti, a to už za tento rok zpětně. Nejde o málo peněz. Vzhledem k tomu, že sleva na první dítě je 13 404 korun ročně, na druhé se zvyšuje na 19 404 korun a na třetí a další na 24 204 korun, tak to pro rodiče tří dětí hned znamená úsporu 57 tisíc ročně.

Celá tato čtyřletá absurdita vznikla z velmi jednoduchého důvodu. Politici v roce 1993 zavedli možnost místo účtování skutečných nákladů vykazování výdajů paušálem. A ten nechali bobtnat až na současnou, v Evropě naprosto unikátně vysokou úroveň: 80 procent pro řemeslo a zemědělství, 60 procent pro zbytek živností, 40 procent pro svobodná povolání a 30 procent na pronájem.

Od té doby se všechny vlády bojí na tuto procentní výměru sáhnout a paušály snížit, aby neztratily voliče. Místo toho zkouší nejrůznější kvadraturu kruhu, jak procenta nechat a zároveň k paušálům ztížit přístup. Proto to tak zcela nesmyslně odnesli rodiče.

I v aktuálním daňovém balíčku kvadratura kruhu pokračuje. Živnostníci rodiče mohou být spokojeni, ale jen když budou mít příjmy do milionu korun. Vláda prosadila další snížení stropu pro využívání paušálů.

Nad limitem zůstane odhadem 20 tisíc živnostníků, kteří by měli mít stejnou volbu se rozhodnout, zda chtějí náklady vykazovat účtenkami, či paušálem. Podle státu jsou moc bohatí.

Řešení je samozřejmě známé a jednoduché. Nechat možnost paušálů pro všechny živnostníky, ale snížit procentní výměru, aby opět šlo o ušetření administrativy, nikoliv výrazné snížení daně. Pokud by nejvyšší paušál byl na úrovni 50 procent a pak už třeba byl jen jeden 30procentní, vše by se vyřešilo. A stát by nemusel diskriminovat rodiče či údajně příliš bohaté živnostníky.

Související