Řada žadatelů o hypotéky se může od dubna dostat do problémů kvůli nedostatku vlastních úspor: banky přestanou půjčovat více než 90 procent hodnoty nemovitosti. Hypoteční makléři ale znají způsoby, jak na byt dosáhnout i bez úspor.
První možností je využití další nemovitosti do zástavy pro banku. Jinými slovy, vedle kupovaného bytu může žadatel za úvěr ručit také další nemovitostí − typicky třeba patřící příbuzným. V takovém případě je možné získat i de facto hypotéku na plnou hodnotu kupovaného bytu. Banky budou posuzovat poměr půjčky k oběma zastaveným nemovitostem. Tento způsob hypoteční makléři ovšem příliš nedoporučují. Kromě toho, že řada lidí vůbec nemá možnost ručit další nemovitostí, zmiňují především potenciální problémy při nesplácení: dlužník nejenže může přijít o byt, který si koupil, ale také třeba o dům rodičů.
Elegantnější možnost představuje takzvané dofinancování hypotečního úvěru pomocí jiné půjčky. "Nejlépe se pro tyto účely hodí úvěr ze stavebního spoření. Z nezajištěných úvěrů je nejlevnější," doporučuje Libor Ostatek, šéf poradenské společnosti Golem Finance. Jinak řečeno, žadatel si v takovém případě vezme například jen 80procentní hypotéku a zbylé peníze si půjčí u stavební spořitelny. I v tomto případě nicméně existuje více variant.
Tou první, ideální je, když žadatel o úvěr už nějakou dobu stavební spoření má. V případě, že má naspořeno dokonce 40 procent cílové částky, je žádost o půjčku poměrně jednoduchou záležitostí. Úrokové sazby navíc nebudou o moc vyšší než u hypotéky − mohou se pohybovat mezi třemi a čtyřmi procenty ročně.
Ručit za hypotéku druhou nemovitostí makléři příliš nedoporučují. Lepší je podle nich vzít si úvěr ze stavebního spoření.
V případě, že žadatel žádné stavební spoření uzavřené nemá, je potřeba u stavební spořitelny žádat o takzvaný překlenovací úvěr. U něj jsou sazby o jeden až dva procentní body vyšší než v prvním případě, i tak jde ale o velmi levnou variantu nezajištěné půjčky; například spotřebitelské úvěry jsou běžně úročeny šesti a více procenty. Překlenovací úvěr má však svá specifika: klient musí každý měsíc spořit minimální pevně danou částku a vedle toho posílat stavební spořitelně úroky z půjčky. Samotnou jistinu začne splácet až poté, co naspořené peníze dosáhnou 40 procent cílové částky a překlenovací úvěr trvá alespoň dva roky. V tomto momentě spořitelna půjčku "překlopí" na běžný úvěr, u něhož je už jen jedna splátka − část na úrok a část na umoření jistiny.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 30 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později