Česká ekonomika má za sebou celkem dobrý rok. Hospodářství pozvolna roste, příznivě se vyvíjely i další veličiny jako průměrná mzda nebo nezaměstnanost. Lépe se daří také firmám, jak lze vyčíst z vyšších daňových příjmů státního rozpočtu.

Žádné statistiky ale nedokážou vyjádřit konkrétní příběhy lidí, kteří denně přijímají těžká rozhodnutí, nesou zodpovědnost, čelí složitým výzvám a náhlým zvratům, prostě dělají onen skutečný byznys.

Týdeník Ekonom vybral osm podnikatelských osobností, které v uplynulém roce prošly nějakou důležitou výzvou. Je to pestrý výběr, který zahrnuje člověka z nejvyšších miliardářských kruhů, majitele vele­úspěšného start‑upu, ale i novodobou zámeckou paní z dynastie bývalého prezidenta plzeňské Škody.

Jedna z vizitek připomíná, že český kapitál je schopen expandovat nejen za hranice Česka, ale i střední Evropy v takových konzervativních odvětvích, jako je energetika. Další se ohlíží za spojením dvou antivirových firem, obou původem českých, které prorazily ve světovém měřítku. Mapujeme také rozmach investičního domu tuzemského selfmademana zaměřeného na sektor internetového obchodu.

Mnoho dalších podnikatelů se ale potýkalo s úplně jinými výzvami, než jsou akvizice nebo vyšší tržby. Rok 2016 přinesl i některé méně úspěšné příběhy a sestupy z piedestalů, jako v případě většinového majitele strojírenských Vítkovic.

Na první pohled ale bylo přece jen více těch pozitivních příkladů. A to napovídá, že první věta o úspěšném roce snad platí i z pohledu většiny českých podnikatelů.

Pokud by se dalo porovnat či změřit, který z deseti nejbohatších Čechů prošel v uplynulém roce nejdůležitějším zlomovým okamžikem, pomyslná rafička by téměř jistě ukázala na Daniela Křetínského. Teprve jednačtyřicetiletý šéf skupiny EPH má za sebou dlouhou a náročnou podnikatelskou kapitolu nepřetržité expanze, kterou letos završil tím, že přilákal renomovaného investora a dokončil emancipaci od bývalých kolegů z J&T. Teď půjde o to, jestli dokáže dosavadní jízdu ustát.

Vzestup EPH nemá v tuzemském byznysu obdoby. Ještě před zhruba pěti lety se o něm psalo jako o sice ambiciózní skupině, která se soustředila na teplárenství a prodej elektřiny, její byznys se však omezoval převážně na Česko a Slovensko. V současnosti je EPH uznávaným hráčem v evropském měřítku s více než 25 tisíci zaměstnanci a stěžejní částí aktiv v západní Evropě. Holding přitom významně posílil i ve svých výchozích zemích a na území bývalé federace si vydobyl postavení, které by mu například ČEZ mohl závidět.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.