Veřejné zakázky, dotace, smlouvy i informace o firmách se od příštího roku ocitnou pod drobnohledem veřejnosti.
Státní instituce budou mít povinnost zveřejňovat vybrané údaje v jednotném strojově čitelném formátu a seznam těchto otevřených dat se bude průběžně rozšiřovat.
Díky tomu je bude možné dál zpracovávat, například do podoby aplikací, které dokážou mapovat úspěšnost odhalování kriminality či výběru daní, efektivitu soudů nebo třeba rychlost oprav silnic.
Podle vládního koordinátora digitální agendy ČR Tomáše Prouzy by ale zveřejňování otevřených dat nemělo skončit jen u státu, stejnou povinnost by měly mít i státní podniky.
Celé číslo magazínu Otevřená data čtěte ZDE.
O otevřených datech se říká, že je to "nová ropa". V čem spočívá jejich velká hodnota?
Jednak je to zajímavá příležitost pro řadu firem. Dostávají k dispozici spoustu dat, která jim dávají šanci přijít s nějakým zajímavým byznysovým konceptem a vydělat na tom. Co je pro mě ale důležitější, že zveřejňování strojově čitelných dat nutí stát být mnohem transparentnější.
Vlády se transparentností zaklínají posledních sto let, ale poprvé díky otevření dat pro všechny se to stává realitou. Politici tak nemají šanci dávat data k dispozici jen vybraným skupinám nebo ovlivnit jejich interpretaci, což je z pohledu tlaku veřejnosti na vládu strašně důležité. Najednou vidíte, jak rychle se zpracovávají některé věci nebo třeba jak dlouho trvá projednávání případů u různých okresních a krajských soudů. Je to informace pro všechny, jestli ten stát funguje, nebo ne.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později