Před pár dny skončil 5. mezinárodní divadelní a hudební festival Janáček Brno 2016. Hlavní událostí letošního ročníku bylo uvedení Káti Kabanové od jednoho z předních světových režisérů Roberta Carsena. Unikátní představení, jemuž dominuje bazén na celé ploše, nebyl originálním počinem přímo pro Brno − Carsenovo představení se hraje již na více evropských scénách, v našich končinách bylo ale k vidění prvně. A bylo hezké od režiséra slyšet, že toto nastudování je vůbec nejlepší ze všech. Naproti tomu diváci museli protrpět norimberské provedení Z mrtvého domu, zoufalou inscenaci s lacinou prvoplánovou obscénností, která se snažila v každém okamžiku šokovat, ale kvůli dokonalé vnitřní prázdnotě to byla jedna velká nuda, kdy nejlepším řešením bylo usnout.

To vše dokáže být Janáček. Janáček, o kterého Brno donedávna nepečovalo a teprve v posledních letech se dostává opět na výsluní. Festivalové bienále je nejviditelnějším a nejdražším počinem, který, věřím, důstojně připomíná "našeho génia Miloše Janáčka", jak říkal primátor Onderka, ale zaměřit se chceme i na jiné zpřítomňování Janáčka ve veřejném prostoru a v brandu Brna. To, že v Janáčkově městě Brně není dosud vybudován jeho "kult", je ostuda. Jeden z největších skladatelů všech dob by byl v každém jiném městě připomínán na každém rohu. Prozatím je tedy důstojně připomínán alespoň ob rok.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.