Na první pohled vypadá výsledek maďarského referenda o odmítnutí kvót na přerozdělování uprchlíků jako prohra premiéra Viktora Orbána. Hlasování se zúčastnilo jen něco přes 40 procent voličů, nikoliv alespoň potřebná polovina. A tak i když ti, kteří vhodit svůj lístek přišli, drtivou většinou vystoupili proti kvótám − bylo jich přes 95 procent −, referendum je neplatné. Přesto je tvrzení opozice, která výsledek prohlašuje za své vítězství, sporné. Důvod? Především strategie příznivců kvót. Ti totiž nešli do boje s tím, aby referendum vyhráli, ale zvolili taktiku bojkotu. Jelikož tušili, že získat dostatečný počet "duší" pro přehlasování odpůrců kvót nebude možné, vyzvali své příznivce, aby k referendu nechodili. Taktika vyšla a hlasování se podařilo − zčásti díky příznivcům kvót a zčásti kvůli nezájmu zbytku voličů − torpédovat. Lze ale opravdu mluvit o výhře? Daleko spíš to připomíná situaci, kdy jedno mužstvo v obavách z fiaska nenastoupí k utkání a poté se soupeři vysmívá, že v zápase nevyhrál. Jelikož v referendu neexistuje nic jako kontumační vítězství, utrpěl Obrán "nevýhru". Poražen ale nebyl.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.