Lucie se ptá

Září cítíte ve vzduchu i v kostech. Slunce je línější, dny kratší a nervozita kolem nás stoupá. Děti se vrací do školy a rodiče zasedají ke svým kalendářům na Googlu. Je to boj o pozice. Na scénu se vrací ranní odvozy do školy, kroužky a besídky. S nimi babičky, chůvy a dělení rodičovských povinností.

Washingtonský think-tank Pew Research Center pravidelně zveřejňuje na toto téma průzkumy z USA i celého světa. Z toho posledního vyplynulo, že dvoukariérní rodiny si mnohem "férověji" dělí úkoly, pokud jde o starost o děti a domácnost. Zhruba 54 procent domácností sice stále uvádí, že o zajišťování dětských aktivit se stará matka. Zhruba u 36 procent ale na to podle průzkumu vyvíjí oba rodiče stejné úsilí.

Otcové chtějí participovat! Psychlogové ale upozorňují, že je to mnohdy stojí obrovské úsilí. Norský ombudsman pro rodinu mi vyprávěl, jak se před svými mužskými kolegy na začátku styděl, když odcházel z práce dřív vozit kočárek.

Když obejdete pár otců od rodin, zjistíte, že stejné pocity je sžírají, když chtějí v pět odpoledne odejít s dítětem na plavání a šéf by jim tam rád naplánoval schůzku. Matka to má s rodinnou omluvenkou snazší. Jak si to mají pánové obhájit?

Radka Dohnalová odpovídá

To záleží. Je třeba si položit pár otázek: Jde o výjimečný stav, nebo o pravidelnost? Vědí o tom ve firmě dostatečně dopředu? Řeší se urgentní problém?

Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.