Čeká, až do Prahy dorazí pár posledních součástek. Pak Anna Fučíková na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy dostaví aparaturu a rozjede experimenty. Na podobném zařízení, které postavila před časem ve Švédsku, připravila unikátní křemíkové nanokrystaly, které se uplatní v medicíně nebo v LED svítidlech. "S jejich pomocí lze studovat dění uvnitř buněk," upozorňuje třiatřicetiletá badatelka. Mohly by pomoci i v boji proti rakovině − zvládnou zmapovat cestu léčiva k nádoru a zřejmě dovedou nádorovým buňkám i přímo škodit. "Tuhle hypotézu však musíme ještě ověřit," říká Fučíková.
Přípravu nových křemíkových nanokrystalů si badatelka chce nechat patentovat. "Dopoledne jsem se sešla s právníkem. Řešili jsme přesnou podobu přihlášky pro americký patent," popisuje náročný proces. O patent už projevily zájem firmy LG a Osram, které by mohly nanokrystaly využít při výrobě obrazovek a osvětlení. "Uvidíme, zda se dohodneme na spolupráci," podotýká.
Patentovou přihlášku, právníka i sestavení aparatury Anna Fučíková zaplatí z milionového grantu od Nadačního fondu Neuron, který získala na konci loňského roku. A nejde o první ocenění schopností mladé badatelky. Už před čtyřmi lety dostala cenu Česká hlava, určenou pro doktorandy.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později