Pokud se Velká Británie opravdu rozhodne k vystoupení z Evropské unie, musí podat oznámení Evropské radě podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii. Podáním oznámení začne běžet dvouletá lhůta k vyjednávání podmínek vystoupení. V jejím průběhu nebo na jejím konci by měla být uzavřena dohoda o vystoupení a další související dohody upravující vztahy mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Nebude-li uzavřena dohoda o vystoupení, přestane být Velká Británie členem Evropské unie a bude mít tzv. neregulovaný status, což by bezesporu znamenalo neuvěřitelný chaos.
Modely spolupráce
Jaké lze očekávat formy spolupráce mezi Evropskou unií a Velkou Británií? Nejvíce se diskutují asi dva modely, a to model norský a švýcarský. Nicméně z diskusí vyplývá, že ani jeden model není pro Británii bez dalšího přijatelný.
Norský model je založen na členství v Evropském hospodářském prostoru (EEA). Výhodou je přístup na jednotný trh EU, nevýhodou přispívání do rozpočtu Evropské unie a implementace evropských předpisů souvisejících s jednotným trhem. Norsko přispívá do rozpočtu EU nemalou částkou, jde asi o 850 milionů eur ročně, což jej zařazuje na deváté místo mezi nejvíce platícími zeměmi. Ohledně přípravy evropských právních předpisů je Norsko sice konzultováno, avšak bez možnosti podílet se na jejich finálním schvalování. Právě nemožnost ovlivnit evropskou legislativu je považována za problematický bod pro Velkou Británii.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později