Napětí, pesimismus, a občas dokonce i chaos. Taková atmosféra panuje v britských laboratořích po referendu, kdy obyvatelé ostrovního království vyjádřili přání odejít z Evropské unie. Na vlastní kůži to pociťují i Češi působící v Británii. "Nálada na našem pracovišti je mrazivá. Výsledek referenda řadu kolegů rozhodil," přiznává Pavel Tolar, který na Institutu Francise Cricka v Londýně zkoumá, jak bílé krvinky reagují na infekce, třeba na nákazu virem HIV.

Výzkumníci působící v Británii se oprávněně obávají, že po brexitu přijdou škrty. Klesne také počet vědců přicházejících z ciziny, a přitom právě mobilita je klíčová pro zrod nových myšlenek. Ostatně už pouhý výsledek referenda připravil ostrovní badatele o jasnou perspektivu. Nastavení přesných podmínek spolupráce s dalšími výzkumníky v unii bude v následujících měsících a letech otázkou vyjednávání a vzájemných dohod. To je pro vědce zvyklé plánovat v dlouhodobém horizontu dost stresující.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.