Na Martinu Janečkovi, šéfu Generálního finančního ředitelství, byl vidět pocit zadostiučinění. Na finanční správu se v poslední době snášela kritika, že je přísná hlavně na drobné podniky a "velké ryby" nechává raději plout. Když oznamoval výsledky daňových kontrol převodních cen, neodpustil si pár štiplavých poznámek na adresu svých kritiků.
Za převodní neboli transferové ceny se obchoduje uvnitř nadnárodních korporací a hojně se používají k mezinárodní daňové optimalizaci. A právě větším tlakem na kontrolu jejich správného nastavení se Janeček snažil dokázat, že se finanční správa nezastaví ani před nadnárodními podniky.
Údaje finanční správy opravdu dokládají, že za poslední dva roky tlak na kontrolu transferových cen výrazně posílil.
Jen za první čtyři měsíce letošního roku doměřili úředníci na jejich kontrolách půl miliardy korun. To je přitom stejně jako za celý rok 2015 a skoro desetkrát tolik co za rok 2014. Počet kontrol přitom stoupl mezi lety 2014 a 2015 jen o třetinu. Je tedy zřejmé, že úředníci jdou na jisto a při své práci jsou mnohem efektivnější než dříve. Pro hlídání daňové optimalizace má stát přitom dobrý důvod. Státu podle ministerstva financí kvůli ní každý rok uniká až 15 miliard korun. A právě převodní ceny na tom mají lví podíl.
Větší tlak na jejich kontrolu přitom není žádným českým specifikem. Česko spíše dohání své manko z minulosti, západní státy totiž byly v kontrolách historicky tvrdší než Češi.
"V posledních letech se na převodní ceny navíc zaměřily všechny daňové správy ve vyspělých zemích," vysvětluje Matěj Vacík ze společnosti PwC. Aktivita českých úředníků je tak součástí celoevropského trendu. V některých zemích je přitom postup úřadů dokonce ještě tvrdší.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později