Pokud nejste zrovna homofobní, tu myšlenku téměř devět let starého článku lze vnímat v podstatě pozitivně: "Peter Thiel, nejchytřejší venture investor na světě, je homosexuální. Ať se mu daří." Přesto ten článek z prosince 2007 je příčinou dnešní bitvy v Silicon Valley. Konfliktu, ve kterém si osobnosti technologického byznysu vyhraňují svůj postoj k bulváru a jenž hrozí přerůst v lokální válku o svobodu slova.

O to, jestli média mohou být za zásah do soukromí zničena. O to, jestli miliardáři mohou sázet na soudní procesy proti svým nepřátelům. A Peter Thiel, legenda mezi technologickými investory, který stál za prvními investicemi do PayPalu, Facebooku nebo Palantiru, je právě tím mužem, který z pozadí "diriguje armádu" a zároveň hloubí příkop v komunitě Křemíkového údolí. Na protější straně rokle - na straně médií - pak stojí třeba Pierre Omidyar, někdejší stvořitel eBaye.

Hulk Hogan a jeho fandové

Na počátku bylo porno, respektive skrytá nahrávka, ve které si americký wrestler a herec Hulk Hogan užívá s manželkou svého známého, rozhlasového moderátora Bubbyho Love Sponga. A kromě rozostřené akce je na nahrávce slyšet několik Hoganových komentářů. Poté co bulvární web Gawker toto video zveřejnil, Hogan přišel o řadu obchodních partnerů. "Úplně mě to zničilo," tvrdí Hogan.

Líbit si to nenechal. "Velký bílý muž" vstoupil do boje s Gawkerem a vydavatele zažaloval za nepři­měřené narušení soukromí, za emocionální újmu, za narušení osobních práv. Celkem požadoval sto milionů dolarů. Soud na Floridě mu tuto náhradu škody přiznal i se 40procentním bonusem. Gawker se proti pokutě odvolal, pokud neuspěje, bude to pro něj velmi pravděpodobně likvidační. A velký podíl na tom bude mít i Peter Thiel. Ten totiž v rozhovoru pro New York Times přiznal, že Hogana ve sporu podpořil částkou 10 milionů dolarů. Udělení lekce Gawkeru považuje za jeden ze svých největších filantropických počinů.

Ovšem podpory bohatých a vlivných se záhy dočkala i druhá strana sporu. Za zakladatele bulvárního serveru Nicka Dentona se například postavil zmíněný Pierre Omidyar.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.