Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Oficiálně se jmenuje Victorie, tento název se používá od roku 1887, kdy bylo město přejmenováno na počest britské královny, která daný rok slavila kulaté, padesáté výročí svého dlouhého panování. Místní však stále používají původní název Rabat.

Historie Victorie je dlouhá, už v římských dobách zde stál antický chrám, na jehož místě je dnes působivá barokní katedrála, která je společně s rozlehlou citadelou jedním z hlavních turistických magnetů ostrova. Stejně jako slavné skalní okno vystupující z oceánu, doplněné podvodní jeskyní, která přitahuje zkušené potápěče. Ostatně kolem ostrova je průzračná voda s perfektní viditelností až do hloubky 40 metrů.

2020: slunce a vítr

Gozo se rozhodlo chránit svou unikátní a nezničenou přírodu a vypracovalo "zelený" program trvale udržitelného rozvoje, díky němuž by se ostrov měl stát do roku 2020 ekologicky šetrnou destinací, která bude nezávislá na vnějších zdrojích. V současné době klade vedení ostrova důraz na rozvoj využití sluneční a větrné energie, a to jak v turistice, tak v zemědělství, další programy se vztahují na recyklaci a šetření s vodou.

Na ostrově není standardní letiště a musí se tam trajektem z Malty, přičemž plavba trvá zhruba 20 minut. Ostrov Gozo si zakládá na své nálepce ztraceného ráje, kterou by měla podpořit i legenda ze samého úsvitu evropských dějin. Právě Gozo mělo být totiž místem, kde král Odysseus strávil s nymfou Kalypso sedm let při svém dlouhém návratu z dobyté a pokořené Troji.

Archeologická záhada

Historiky z celého světa (a samozřejmě také turisty) fascinuje zatím poměrně záhadný příběh megalitických chrámů, které jsou možná jediným dědictvím legendární Atlantidy. Záhadné chrámy jsou totiž mnohem starší než egyptské pyramidy či anglický Stonehenge, a přestože se stavěly dlouhé stovky let, o jejich stavitelích nevíme téměř nic. A to, co víme, přináší mnohem více dalších otázek než uspokojivých odpovědí. Chrámů jsou zhruba tři desítky a nejstarší z nich stojí právě na Gozu (většina na Maltě).

Pocta farmářům

Přestože Victoria i celé Gozo jsou relativně malé, potěší a překvapí všechny milovníky gastronomie. Většina obyvatel se totiž stále živí zemědělstvím (s nadsázkou lze konstatovat, že zelené Gozo zásobuje přelidněnou Maltu) a na ostrově se vyrábí řada výtečných delikates. Jednou z nich je domácí chléb, stále připravovaný v malých rodinných pekárnách. A to jak klasický chleba s krásně křupavou kůrkou, tak také místní specialita zvaná ftira, tedy velmi tenký chléb ve tvaru kola, který má ve středu díru. Ve vesničkách Xaghra a Nadur se navíc připravuje se sýrem, olivami či kapary, a připomíná tak zvláštní variaci pizzy.

Slavný sýr gbejna

Velmi oblíbená jsou i na slunci sušená rajčata či likér připravovaný z opuncií. A také divoké kapary, které rostou na Gozu na každém kroku a místní farmáři je nakládají do vinného octa.

Největší specialitou je ovšem slavný ovčí či kozí sýr gbejna, který se jí buď čerstvý, nebo se suší venku na větru a dochucuje se pepřem. Sýr se prodává obvykle sušený, nebo se nakládá do nálevů s olejem, pálivou paprikou a česnekem. Sušený sýr je vhodný na grilování či se strouhá na řadu pokrmů podobně jako parmezán. Velmi dobrou pověst má také místní víno, které se obvykle spotřebuje přímo na ostrově.

obalka Ekonom 2016 18Objednejte si nové číslo Ekonomu přes SMS. Ke stažení je také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související