Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Česká republika byla snad poslední zemí, kde se ještě jízdy na motorce v autoškole vykonávaly s instruktorem jako spolujezdcem. Nyní už bude možné podobně jako všude na Západě kontrolovat žáka vzdáleně, jen pomocí vysílačky z auta jedoucího za ním. To je dobrá zpráva, ale znamená i zvýšení nákladů, a tím pádem i zdražení.

Daleko větším problémem je ale povinnost nově složit zkoušky ze šikovnosti. Žák musí na předem stanoveném plácku projet slalom, předvést nouzové brzdění a úhybný manévr. Na první pohled to vypadá jako rozumné zlepšení, nechceme přece, aby se nám motorkáři s čerstvým řidičákem pozabíjeli.

Jenže problém je v tom, že po povinných 13 hodinách jízd zvládne takovou zkoušku jen málokdo. Je obtížná i pro zkušenějšího jezdce. V takovém případě se žák musí spolehnout na další hodiny výuky. Ve výsledku si tak ještě víc připlatí. Jenže se neví kolik.

Vzniká proto jakési vakuum, kdy nikdo neví, kolik bude řidičák stát, a dokonce ani kde se zkouška bude vykonávat. Jedny autoškoly tak lákají na nízkou cenu a varují, že se náklady mohou během jízd zvýšit, druhé zase rovnou nasazují vysokou cenu, která je dvakrát vyšší než loni.

A žáci tápou, kterou verzi mají zvolit. Tápou i instruktoři, zda nejsou požadavky na závěrečnou zkoušku příliš vysoké. Tápe pražský magistrát, kde vlastně bude zkušební plácek k dispozici a za kolik. Škoda, doufali jsme ve zlepšení situace. V šikovnější motorkáře. Místo toho vznikl nepřipravený paskvil. Navíc otázkou zůstává, zda je motorkář, který zvládne jeden slalom na parkovišti, lepší než ten, který jej loni dělat nemusel.

obalka Ekonom 2016 12Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMSČíslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

 

Související