Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

"Nedomnívám se, že by dnešní Evropa měla jít cestou etnické, kulturní nebo nedej bože rasové čistoty. To už si jednou zkusila," říká Beránek v rozhovoru pro aktuální číslo týdeníku Ekonom.

Ani střet civilizací, jak před ním varoval před lety americký historik Samuel Huntington, podle něj neexistuje, protože nikde na světě nejsou jasně ohraničené civilizační okruhy. Přeceňovat by se neměly ani kulturní odlišnosti nebo tvrzení - rozšířené po událostech v Kolíně nad Rýnem - že se všichni muslimové chovají agresivně k ženám.

"Německo má několik milionů přistěhovalců, a když to porovnáte s počtem případů napadených žen, zjistíte, že se jedná o zločiny nebo přečiny jednotlivců. Přesně tak bychom to měli brát," podotýká expert.

Současně však připouští, že řada muslimů skutečně neuznává, k čemu se Evropa dopracovala v posledních desetiletích, tedy k relativně rovnocennému postavení obou pohlaví. "Ale neberme to tak, že se u nás věci, jako je násilí na ženách, nedějí a že to sem až nyní přinášejí uprchlíci," dodává.

Na rozdíl od prezidenta Miloše Zemana, šéfa Hnutí ANO 2011 Andreje Babiše či exprezidenta Václava Klause se Beránek domnívá, že začlenění muslimů do evropské společnosti by nemělo být zásadním problémem. "Existuje mnoho příkladů, kdy k tomu došlo. V každé západní zemi najdete jednotlivce i komunity muslimů, s nimiž nejsou žádné problémy a o nichž jejich okolí často ani netuší, že jde o muslimy," připomíná šéf Orientálního ústavu.

Těžkosti podle něj nastávají, pokud tu je ohromný příliv uprchlíků, kteří jsou navíc soustředěni do jednoho ghetta. V České republice je nyní nutné se dohodnout, aby k takové ghettoizaci nedošlo. "V tom spočívá největší odpovědnost českého státu, aby se klíčové státní složky sešly s odborníky, kteří se tou tematikou zabývají, a společně o těch věcech diskutovali," tvrdí arabista Beránek. Za stejně důležité považuje zarazit uprchlíky už v zemích, odkud vycházejí, tedy "vyřešit" nejhorší konfliktní oblasti.

Problém vidí hlavně v rychlosti a masovosti nynějších přesunů lidí ze severní Afriky a Blízkého východu do Evropy. "Pokud imigrace bude jako v případě České republiky čítat několik tisíc lidí, není to nic, co by zdejší společnost nedokázala zvládnout. Když se do Evropy přivalí miliony lidí, samozřejmě to problém bude," soudí.  

Beránek vysvětluje i příčiny uprchlické vlny. "Když se podíváte na africké nebo blízkovýchodní státy, zjistíte, že každý druhý z nich je ve stavu občanské války nebo že jde o rozvrácenou zemi, kde stojí u moci lokální milice či extremistické organizace," říká.

Nemalý podíl na této situaci má Západ. Vývoj muslimských zemí byl negativně ovlivněn intervencemi zvenčí: zasahovaly ropné a další zájmy Západu a jeho velmocenská politika. Tyto státy tak nedostaly prostor, aby si vyvinuly vlastní instituce a metody vládnutí.

Neustále války a nepokoje spolu s frustrací části populace mají být i příčinou terorismu. "Pokud by to v Evropě vypadalo jako na Blízkém východě, tak nejsem přesvědčen, že by například někteří křesťanští či jiní fundamentalisté nezačali uvažovat podobně. Terorismus není jen záležitostí islámu, ale také jiných náboženských věrouk a ideologií vůbec. Navíc to, že se Evropané nyní k terorismu neuchylují, neznamená, že tomu před pár desetiletími nebylo jinak," upozorňuje Beránek.

obalka Eknom 2016 3 520* Brání se islámský svět modernizaci?

* Proč uprchlíci míří do Evropy, a ne do bohatých zemí ve své oblasti?

* A Co si Beránek myslí o snaze politiků uprchlíky do Česka vůbec nevpustit?

Rozhovor s arabistou Ondřejem Beránkem najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. Číslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související