Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Nejprve se na konferenci do Paříže sjedou - samozřejmě letecky, tedy s největší možnou "uhlíkovou stopou" - desítky tisíc účastníků z celého světa. Poté vystraší veřejnost dramatickými alarmujícími proslovy o poslední generaci, která má šanci zastavit zničující globální oteplování, o bodu zlomu, klimatické katastrofě, o historických globálních výzvách a hrozícím vymření málem poloviny života na planetě.
A nakonec přijdou se spásonosnými návrhy na řešení celého problému: musíme udržet nárůst globální teploty pod dvěma procenty oproti úrovni před průmyslovou revolucí. A to lze jedině s omezením emisí. Jedině tak máme šanci zachránit planetu.
Člověku okamžitě vytane na mysli spousta otázek. Proč zrovna dva stupně Celsia? Co se stane, pokud překročíme teplotu o 2,1, nebo nedej bože dokonce 2,2 stupně? Jaký že to matematický či klimatologický model vlastně dokáže s takovou přesností spočítat, jak snížení emisí skleníkových plynů o XY procent ovlivní klima a teplotu na Zemi téměř za sto let?
Existuje vůbec nezvratný vědecký důkaz, že za výkyvy v klimatu může jen člověk? Jinými slovy, že člověk může také zařadit zpátečku a "hýbat" s globální teplotou? Nejde tady spíš "jen" o byznys za stovky miliard dolarů?
Ostatně podobné otázky - a ještě některé další - zazněly v Paříži na začátku prosince také. Ne ovšem na "velké" klimatologické konferenci, neboť na té nejsou kritici ani skeptici vítáni. Pochybovači si proto na stejnou dobu a stejné místo svolali vlastní minikonferenci. Na diskusi jim stačily tři dny, během nichž sestavili seznam deseti štiplavých otázek, žádajících po "alarmistech" fakta. Ne domněnky a ošizené analýzy, které se za fakta vydávají.
Na většinu těchto otázek "hlavní" konference odpověď nedává. A vlastně ji ani nehledá. Z boje za záchranu klimatu se stalo dogmatické náboženství, které není radno zpochybňovat. Trochu to připomíná přístup politiků k současné evropské migrační krizi.
Také v tomto případě spočívá hledání řešení problému ve vysedávání a nekonečném rokování na summitech a konferencích. Místo opravdového řešení je pak nabídnut jakýsi symbol. U oteplování jsou to stupně Celsia, u migrační krize kvóty. Jak se ovšem toto "řešení" provede v praxi, to už nikdo příliš neřeší. A zda bude fungovat? Koho by to zajímalo. Politici, kteří dnes tak sebevědomě chtějí ovlivňovat běh života na desítky let dopředu, už tady přece dávno nebudou.
- Jak vypadají nejambicióznější plány pro boj s globálním oteplováním?
- Do jakých sektorů obnovitelných zdrojů se investuje nejvíce?
- A kde v energetice hledat byznysové příležitosti budoucnosti?
Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.