Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Když odhlédnu od faktu, že jakákoliv podobná aktivita je asi tak stejně smysluplná jako petice za zákaz pohlavního styku poté, co se stane série znásilnění, výzva straší hned na několika úrovních.

Předně se snaží o něco, co je v demokratickém právním státě prostě nemožné. Zakázat náboženství (právo mít nějaké) prostě nejde a ani bychom to chtít neměli. Ano, je sice možné ve vyhrocených situacích suspendovat právo na jeho výkon - a to konkrétně projevy -, ale pouze dočasně.

Paradoxně by přitom takové opatření dopadlo na ty, kteří zákony a životy druhých respektují. Ne naopak. Stejně jako prohibice neodradí mafii od prodávání alkoholu. Výzva zároveň reflektuje jiný problém. A to pocit velké části veřejnosti, že by se měl každý problém záplatovat zákonem, ideálně co nejkonkrétnějším a rychlým.

Bohužel, politické proklamace tento blud jen přiživují. Proto bychom měli mít na paměti, že zákon prostě nikdy nemůže odčinit konkrétní příběhy a konkrétní kauzy, stejně jako konkrétní hrozby anebo konkrétní útoky. Je totiž (a má být) obecný.

Související