Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Vybíráte si spíše bankomaty na frekventovanějších místech? Sledujete, zdali na přístroji není něco, co tam nepatří? Pozorujete stopy lepidla a různé rýhy, které ukazují na manipulaci s bankomatem? I když jste takto obezřetní, stejně nejste před sledováním dat z vaší karty chráněni. Hackeři totiž používají stále dokonalejší zařízení a jejich útoků kvůli špatné rozpoznatelnosti napadených bankomatů přibývá.
Proti tomuto prohlášení jdou statistiky Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu, který za loňský rok eviduje pouhých 34 útoků na tuzemské bankomaty, což je téměř pětapůlkrát méně než v roce předchozím. Možná si ale hackeři dali jen pauzu, aby mohli vypilovat svá takzvaná skimmovací zařízení k dokonalosti a se slávou letos zaútočit ve velkém.
"Údaj za rok 2014 bohužel opravdu nenaznačuje, že by byl těmto praktikám konec. Spíše si to vysvětlujeme tím, že řada organizovaných gangů byla dopadena a rozpuštěna a nějakou dobu trvalo, než se zformovaly nové. Nyní ale dál zaznamenáváme výrazně vzestupný trend," potvrzuje týdeníku Ekonom Pavel Hanták z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jen za deset měsíců letošního roku provedli hackeři v Česku 240 útoků na bankomaty, přičemž peníze byly klientům bank podle Hantáka odčerpány ve 102 případech.
Jak ke krádežím peněz z účtů dochází? Skimmovací zařízení bývají nejčastěji instalována přímo v otvoru, kam se vkládá platební karta. Buď jde o nástavec, který velmi zdařile napodobuje originál, nebo panel, který se montuje na originální součást bankomatu. Zařízení dokáže zkopírovat údaje z magnetického proužku karty. K tomu, aby mohli hackeři vydrancovat účet, je nutný i PIN kód. Ten má odsledovat titěrná kamera na panelu bankomatu nebo nasazená falešná klávesnice.
Vše je vyvedeno v barvě bankomatu a padělky součástí jsou často od originálu nerozpoznatelné. Před nějakou dobou začaly banky na bankomaty instalovat antiskimmovací nástavce. Ani ty ale nepomáhají. "Nejnovější případy potvrdily, že i tato ochrana je překonatelná, neboť jsme zajistili modely kopírovacích zařízení, které mají stejný design jako antiskimmovací prvky," hovoří o současné praxi Pavel Hanták.
Práce početných organizovaných hackerských skupin je nejen precizní, ale i velmi rychlá. Osadit bankomat skimmovacím zařízením trvá jen pár minut. A přestože jsou tito zloději převážně ze zahraničí, nejčastěji pak z Bulharska a Rumunska, vyrobit falešnou kartu jejich kumpánům trvá jen několik hodin. Ještě ten den tedy dokážou z vašeho bankomatu všechny možné prostředky vybrat třeba v USA, Indonésii nebo třeba na Thaj-wanu.
Nedá se říci, že by měla některá z bankovních společností své bankomaty více náchylné ke zneužití. Na trhu jsou zhruba čtyři typy bankomatů, které banky používají. Napadena jsou nejen velká města, jako je Praha nebo Brno, skimmovací zařízení byla už letos objevena třeba v Přerově, Mostě, Olomouci nebo Šumperku.
Dá se proti těmto krádežím nějak bránit?
Jak snadno lze získat peníze od banky zpět?
A jaké jsou další způsoby útoků na bankovní účty?
Odpovědi najdete v hlavním tématu aktuálního čísla týdeníku Ekonom. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.