Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Odbor kultury newyorské radnice je největším veřejným donátorem umění v USA. Provozuje či podporuje 1400 uměleckých a kulturních organizací, z nichž je 375 muzeí a 96 orchestrů či jiných hudebních těles. Roční výdaje na neziskové kulturní organizace (do této skupiny je ovšem zařazeno také zoo) se pohybují kolem 200 milionů dolarů.
Rockefellerovy miliony
Šíře kulturní nabídky je v New Yorku nebývale velká. Jak doslovně připomínají stránky radnice, na Manhattanu je možné navštívit vše, od čínské opery přes české loutkové divadlo až po kurzy afrického tance. Vedle vládních peněz podporuje newyorskou kulturu také celá řada bohatých soukromých nadací a fondů. Jednou z nich je Rockefellerova nadace, která funguje déle než sto let a podporuje zhruba 100 kulturních organizací, mezi něž rozdělí každý rok zhruba 18 milionů dolarů.
Kultura je v kurzu a v New Yorku mění doslova celé části města. Obrovskou renesancí prošla v posledních letech především "zapomenutá" čtvrť Chelsea, která byla kdysi průmyslovou čtvrtí doků a jatek, jež se později proměnily na skladiště. Před lety však začala její renovace a dnes patří k nejlepším adresám. Radnice nechala přestavět nadzemní železniční trať na turistickou stezku, bývalé haly a továrny se proměnily v galerie a na volných místech vyrostlo několik špičkových staveb od renomovaných architektů, jako je třeba nám dobře známý Frank Gehry (autor Tančícího domu), Jean Nouvel či Zaha Hadidová.
Letos v květnu obohatilo pestrou kulturní nabídku New Yorku nové sídlo prestižní galerie Whitney Museum of American Art, které bylo otevřeno právě v Chelsea, nedaleko krásné tržnice a revitalizované železniční dráhy. Budovu muzea postavil slavný architekt Renzo Piano a celá realizace vyšla na 400 milionů dolarů. Stavba je sice velmi výrazná a pro některé kritiky má poněkud násilný charakter, nicméně má připomínat plující parník, neboť nedaleko místa fungovaly doky. V galerii je nyní instalována prestižní přehlídka moderního amerického umění ze sbírky Gertrude Whitneyové, která muzeum v roce 1931 založila. Nové muzeum má přes šest tisíc čtverečních metrů výstavních prostor.
Tržnice v Chelsea
Pro gastronomicky laděné návštěvníky New Yorku bude velkým zážitkem návštěva nedávno zrekonstruované tržnice v Chelsea, kde najdou spoustu skvělých obchodů s nejrůznějšími světovými lahůdkami - od indického kari koření přes čínské čaje až po italské a francouzské delikatesy, včetně prvotřídních vín (na ty si Newyorčané zvlášť potrpí).
V tržnici je také řada zajímavých obchodů a designových kaváren, takže zde bez problémů můžete strávit celý den a nebudete se nudit. Z Chelsea je jen kousek do čtvrti SoHo (jedná se o zkratku slov South of Houston, stejně jako Tribeca je zkratka anglického názvu Trojúhelník mezi kanály), v níž sídlí stovky módních butiků. V SoHo stojí celé ulice starých domů, které jsou ozdobené požárním schodištěm na venkovní fasádě. I díky tomu je památkově chráněnou rezervací a představuje úplně jinou tvář New Yorku, než jakou známe v podobě města mrakodrapů.
Proměna čtvrti Chelsea je ukázkou dynamičnosti města. Celý New York se stále mění a týká se to také dopravy. Newyorčané si na rozdíl od většiny Američanů příliš nepotrpí na auta, podle statistik dokonce 75 procent domácností na Manhattanu nemá vlastní vůz a obyvatelé používají hlavně metro, které v New Yorku jezdí 24 hodin denně (podzemní dráha má téměř 500 stanic).
V poslední době však do módy přichází alternativní doprava, především cyklistika. Zatímco před 10 lety používalo kolo jako dopravní prostředek jen pár tisíc lidí, v současné době je to již zhruba 50 tisíc lidí a počty cyklistů stále stoupají. Na boom cyklistiky zareagovala newyorská radnice, která nechala postavit desítky kilometrů nových cyklostezek.