Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Samotný výsledek není překvapivý, odpovídá předchozímu doporučení ministerstva průmyslu a obchodu. Posun limitů se odehraje na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly náležící do skupiny ČEZ. Naopak Severní energetická, za kterou stojí finančníci Jan Dienstl a Pavel Tykač, se posunu nedočkala. Limity chránící Horní Jiřetín na Mostecku před zbořením zůstanou nadále v platnosti.

Hned v prvních minutách po rozhodnutí se na hlavu Sobotky a jeho ministrů snesla kritika z obou stran. Organizace Greenpeace tvrdí, že s koncem limitů padá jeden z důležitých symbolů polistopadové éry. Podle poslance Michala Kučery (TOP 09) se vláda rozhodla Ústecký region vydrancovat. Naopak Svaz průmyslu a dopravy ČR označil rozhodnutí kabinetu za nezodpovědné, protože uvolněného uhlí prý nebude dost pro všechny zájemce.

Pokud bývá některé vládní rozhodnutí ostřelováno z obou stran, znamená to, že jde buď o rozumný kompromis, nebo úplný nesmysl. V tomto případě platí to první. Prolomení limitů pouze na lomu Bílina stačí k tomu, aby se Česko vyhnulo tísnivému nedostatku paliva pro teplárny. Současně nebude hrozit znehodnocení více než 30miliardové investice skupiny ČEZ do nového uhelného bloku v Elektrárně Ledvice.

Chybějící elektřinu lze sice dovézt, teplo pro vytápění velkých měst nikoliv. Buď bychom museli importovat část spotřeby uhlí z Německa či Polska, nebo by teplárníci museli narychlo přestavět své soustavy na plynové zdroje. To by přineslo v praxi dražší teplo i vyšší závislost na dovozu, nejspíš z Ruska.

Sobotkova vláda tedy elegantně rozhodla o jednom z dlouholetých a neřešených problémů české energetiky. Teď ještě zbývá ten úplně nejtěžší. Rozhodnout, zda má, nebo nemá smysl stavět nové jaderné bloky v Dukovanech či Temelíně s podporou státu.

Související