Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Turistický ruch v Albě již tradičně vrcholí na přelomu října a listopadu, kdy se ve městě konají proslulé lanýžové trhy. V letošním roce začaly 10. října a budou pokračovat až do 15. listopadu.

Na první pohled poněkud nevzhledné, šedivé či nahnědlé hroudy lákají tisíce návštěvníků, od šéfkuchařů prestižních restaurací až po nadšené milovníky gastronomie a amatérské kuchaře. A nic na tom nemění ani skutečnost, že lanýže patří k absolutně nejdražším potravinám světa, neboť za kilogram této podzemní houby se platí od čtyř tisíc do pěti tisíc eur.

Houba jako diamant

Do piemontských lesů vyrážejí každý den desítky houbařů, místo košíku je doprovázejí speciálně cvičení psi, jejichž cena se pohybuje kolem 10 tisíc až 15 tisíc eur.

Právě jejich trénovaný čich pomáhá podzemní houby odhalit. Na tržnici v Albě se ovšem neprodávají jen čerstvé bílé lanýže, přezdívané piemontské diamanty, ale také spousta dalších produktů, ať už to jsou lanýžové oleje, sýry, klobásy či pasta.

Přestože lanýžový trh je největší místní chloubou a turistickým magnetem, malebný region nezbohatl na lanýžích, ale velkých červených vínech, připravovaných v okolních vesnicích, především v Barolu a Barbarescu. V nádherné kopcovité krajině, která byla před nedávnem zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, stojí 700 hektarů vinic, jejichž révu zpracovávají téměř tři stovky vinařů.

Když přišli Barolo boys

Po staletí byl Piemont spíše chudou zemědělskou oblastí s průměrnými víny, které nikdo neznal. Revoluce přišla až v 80. letech, kdy do místních vinařství nastoupila mladá generace tzv. Barolo boys. Ti změnili nejen přístup a přemýšlení o víně (staří vinaři odmítali redukci hroznů, protože to pro ně bylo mrhání Božím darem), ale radikálně proměnili také způsob jeho výroby, a brzy začali sklízet úspěchy.

V loňském roce byl o mladých vinařích, kteří nastartovali ekonomickou prosperitu celého regionu, natočen dokumentární film "Chlapci z Barola: Příběh revoluce". Snímek získal hned několik cen, neboť popisoval téměř zázračný příběh podobný pohádce o Popelce. Ještě před 30 lety měla zdejší odrůda Nebbiolo pověst nezajímavého vína, z něhož nelze vytvořit nic převratného. Dnes jsou vína z Piemontu (především starší Barola a Barbaresca) považovaná za světovou špičku.

Sklep pro fajnšmekry

Jednou z nejlepších lanýžových restaurací je La Ciau del Tornavento, oceněná michelinskou hvězdou. Její velkou devízou je fantastický sklep s archivem nejlepších vín z Piemontu nasbíraných za posledních 25 let. Hodnota 60 tisíc lahví vín uložených v tomto sklepě se odhaduje na tři miliony eur. Šestichodové lanýžové menu zde vyjde na 300 eur. V Albě je populární restaurace Enoclub, která také nabízí lanýžové speciality. Zajímavou kuriozitou je muzeum otvíráků na víno v obci Barolo, které dokumentuje vývoj otvíráků za poslední tři století.

Související