Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

TOP 09 přepřahá za jízdy. Na předsednický post se místo Karla Schwarzenberga po šesti letech chystá zakladatel a hlavní hybatel této strany Miroslav Kalousek.

Na první pohled jde o ideální načasování takové změny. Bude mít celé dva roky na to, aby se připravil na parlamentní volby, prolomil současný mocenský monopol ČSSD a ANO 2011 a pokusil se, alespoň v postavení slabšího koaličního partnera, o návrat do vlády.

Na druhou stranu dobře ví, že být předsedou strany není žádný med a že mohou nastat velké problémy. TOP 09 i díky Schwarzenbergovi hned po svém vzniku zabodovala a začala vytlačovat z pozice lídra na pravici oslabenou ODS. Teď se však zdá, že dobré roky jsou pryč.

Poslední průzkumy ukazují, že ODS znovu ožila a začíná být opět vážným konkurentem. Nepochybně jí v tom pomáhá antiimigrační a protibruselská rétorika, která jí získala část ztracených voličů. Proevropská TOP 09 takovou politiku pokládá za populismus a stejnou cestou jít nechce, čímž ale riskuje další propad.

Její řady dál atakuje i Andrej Babiš, který k sobě přetáhl mnoho podnikatelů včetně většiny podnikatelských svazů. Nepochybně i proto, že jim na rozdíl od opoziční TOP 09, může jako ministr financí a místopředseda vlády pro ekonomiku ledacos nabídnout. Zda sveřepý odpor TOP 09 proti elektronické evidenci tržeb naláká tyto podnikatele zpět, je otázkou. O hlasy živnostníků, kteří se elektronické evidence tržeb bojí z existenčních důvodů, nicméně usilují také lidovci, od nichž se Kalousek kdysi odtrhl. Když lidovci vypadli ze sněmovny, zdálo se, že ve vysoké politice na dlouho končí, teď se s nimi opět musí počítat. A tak konzervativní katolíci v řadách Kalouskovy strany, respektive mezi jejími voliči, mají opět o čem přemýšlet.

Babiš nebo lidovci jsou také budoucím pravděpodobným partnerem Gazdíkových Starostů. Ti se od TOP 09 již odpoutali a hledají nového spojence, s nímž by se nemuseli krčit v opozici a mohli začít prosazovat své regionální zájmy přímo ve vládě, třeba i jako ministři. TOP 09 jim takovou perspektivu nenabízí.

Karel Schwarzenberg sice stranu neopouští, dál asi zůstane i hlavní tváří jejích billboardů, ale určitě bude zřetelně méně slyšet a začne se postupně stahovat do ústraní. Jenomže právě on s sebou přivedl liberály havlovského ražení, kteří v minulosti patřili do ODA nebo se rekrutovali ze Zielencova křídla ODS a později z Unie svobody. Ti nejprve pomohli ke vzestupu Strany zelených, odkud je Schwarzenberg s vidinou prezidentského úřadu s nečekanou lehkostí přivedl ke vznikající TOP 09.

 

Vůbec tak není jisté, zda si je nový předseda, pravicový ultrapragmatik Kalousek - pokud bude v listopadu do čela strany opravdu zvolen - udrží. Při pohledu do nedávné historie je zřejmé, že pokud tuto skupinu voličů něco charakterizuje, je to jejich přelétavost a neustálé hledání nových politických alternativ. V takovém případě by ale TOP 09 byla na odpis.

 

obalka Ekonom 2015 41- Proč Miroslav Kalousek bojuje proti elektronické evidenci tržeb?

- Co bude s TOP 09 po odchodu Karla Schwarzenberga z čela strany?

- A jak s odstupem hodnotí úsporný program minulé vlády?

Odpovědi najdete ve velkém rozhovoru s Miroslavem Kalouskem v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související