Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Firmy často volají po stručných a srozumitelných zákonech. Jako extrémní výsledek podobných tlaků vypadají nové vyhlášky o způsobu regulace cen v energetice, které vydal Energetický regulační úřad (ERÚ). V energetické branži se hovoří o "bezobsažném a nicneříkajícím" textu.
Například nová vyhláška o způsobu regulace cen v elektroenergetice a teplárenství má pouhé čtyři paragrafy. V prvním se čtenář dozví prakticky jen to, že za cenovou regulaci je odpovědný ERÚ. Druhý paragraf obsahuje formulace, které lze nalézt v novelizovaném energetickém zákoně. Třetí oznamuje zrušení původní vyhlášky a ten poslední účinnost od ledna roku 2016. Prakticky shodné znění má také nová vyhláška o způsobu regulace cen v plynárenství.
Pro srovnání: předchozí vyhláška o způsobu regulace cen v elektroenergetice a teplárenství z konce roku 2013 měla 16 stran a obsahovala klíčový údaj z pohledu distributorů energií – povolené procento výnosnosti. K vyhlášce dále patřilo 12 příloh, obsahujících konkrétní vzorce a postupy pro určení regulovaných cen.
Tyto přílohy dnes nejsou součástí novely, ale lze je v téměř shodné podobě nalézt v metodice regulace zveřejněné na webu úřadu. Na první pohled to vypadá jako technikálie, ale v praxi to může způsobit problémy. Úřad totiž bude moct metodiku na rozdíl od vyhlášek svévolně měnit.
To je důvod, proč se oslovení zástupci energetických distributorů nechtějí k věci oficiálně vyjadřovat. Metodika regulace je v navržené podobě celkem vstřícná. Nikdo proto nechce vznětlivou předsedkyni regulačního úřadu Alenu Vitáskovou vyprovokovat k přepsání materiálu.
Slováci získali investici desetiletí. V boji o automobilku Jaguar porazili Poláky - čtěte ZDE
Navzdory klesajícím cenám elektřiny zůstává ČEZ slušně ziskový - čtěte ZDE
Strohé znění nových vyhlášek lze považovat za důsledek roztržky mezi energetickým regulátorem a Legislativní radou vlády. Energetický regulační úřad totiž na výtky vládních legislativců reagoval tím, že délku vyhlášek ořezal na minimum.
Více k tématu nových pravidel regulace cen v energetice přinese týdeník Ekonom ve čtvrtek 20. srpna.