Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

O titul nejlepší whisky se mohou vést mnohahodinové spory, neboť každý má jiné chuťové preference, ale jedno je jisté. Pokud by se měla vybrat skupina či kategorie nejlepších whisky světa, jasným vítězem bude "spojený tým" z ostrova Islay.

Single malty z palíren Ardbeg, Lagavulin či Laphroaig patří k ceněným položkám všech sběratelů tohoto ušlechtilého nápoje. A když známý odborník na whisky Ian Buxton napsal prestižní knihu 101 whisky světa, do níž zařadil whisky z mnoha zemí včetně Japonska a USA, v jeho prestižní kolekci jsou zařazené lahve ze všech osmi palíren na Islay.

Ostrov věčného podzimu

Hlavní město věčně zeleného ostrova se jmenuje Bowmore a žije v něm zhruba dva tisíce lidí. Celý ostrov má jen o tisícovku obyvatel více (přitom ještě v polovině 19. století zde žilo na 15 tisíc lidí). Islay si pro svou divokou, ale současně poněkud zasmušilou krásu vydobyl přezdívku královna Hebrid, ale život zde není rozhodně jednoduchý.

Průměrné zimní teploty se sice pohybují kolem pěti stupňů nad nulou, ale v létě se ostrované moc neohřejí, neboť průměrné letní teploty dosahují pouhých 12 stupňů, přičemž jen výjimečně se odpolední teplota vyšplhá k dvacítce. Část obyvatel se stále živí tradičním rybařením a zemědělstvím, ale hlavním zdrojem bohatství ostrova je výroba whisky a s ní související turistický ruch.

V posledních letech se z návštěvy palíren stal módní trend, a tak každé léto míří na Islay zhruba 55 tisíc turistů. Většina místních palíren pořádá organizované prohlídky, v jejichž rámci mohou návštěvníci ochutnat nejrůznější ceněné speciály.

Olíznout popelník

Za některé speciály platí bohatí sběratelé horentní sumy. Příkladem může být Ardbeg Double Barrel 1974, který se prodával v ceně deset tisíc liber za lahev. Na podobnou úroveň se vyšplhala také historická lahev z palírny Bowmore z roku 1850. Současná desetiletá Bowmore, která je přes rašelinovou a slanou příchuť vzácně vyvážená a vybalancovaná (na rozdíl od chuťově vyhraněné, šestnáctileté Lagavulin s její výrazně fenolovou chutí, kterou běžný konzument přirovnává k pocitu "jako když se olízne popelník"), stojí zhruba 40 liber.

Ardbeg, který letos v červenci slaví kulaté, dvousté výročí existence, připravil při této příležitosti limitovanou edici Perpetuum, která by se měla stát hitem letošního roku (cena je zhruba 2000 korun).

Single malt prince Charlese

Každá whisky z Islay má své přednosti a tajné trumfy. Laphroaig je jedinou whisky, která má tu čest, že smí na své etikety tisknout korunku britského následníka trůnu prince z Walesu, který sem poprvé osobně zavítal v roce 1994. Ostatně místní patnáctiletá whisky je jeho oblíbeným nápojem.

A krásnou palírnu si princ Charles zvolil také jako jedno z míst, kde slavil své 60. narozeniny (to ho již na Islay doprovázela jeho současná žena, lady Camilla). Třicetiletá single malt Laphroaig má pověst velmi noblesního nápoje - ostatně tomu odpovídá už cena: lahev whisky, která vyhrála několik zlatých medailí na mezinárodních soutěžích, se prodávala zhruba za 15 tisíc korun.

Nová mikropalírna

Zatímco sedm tradičních palíren na Islay pracuje podobným, víceméně průmyslovým způsobem, osmá palírna Kilchoman, založená roku 2005 (první whisky zde byla vyrobená až v roce 2009), je úplně odlišná. Jedná se o jakousi mikropalírnu, respektive o živoucí repliku tradičních farmářských palíren, které fungovaly ve Skotsku v 18. a v 19. století.

Používá se ječmen z vlastní farmy a všechno se dělá postaru, takže i díky tomu se vyrobí každý rok "jen" 20 až 30 tisíc litrů whisky (kupříkladu Ardbeg vyrobí ročně přes milion litrů). Díky zajímavému příběhu a omezené produkci byl o novou značku velký zájem, který značně navýšil ceny (relativně mladá whisky se prodává za 60 liber), a přesto vyprodal téměř celou produkci.

Ještě doplňme, že většina zdejších palíren je součástí velkých korporací, například Ardbeg je součástí francouzského kolosu luxusních značek Louis Vuitton Moët Hennessy, Bruichladdich patří Remy Cointreau.

Související