Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Jak se ta ulice jenom jmenuje? Kam jsem si položil mobil? Alzeheimerova choroba začíná problémy s krátkodobou pamětí, postižení jsou postupně stále zmatenější, až se nakonec o sebe nedokážou postarat.

Nemoc, o které se mluví jako o moru 21. století, se bude podle odhadů České alzheimerovské společnosti u nás vyskytovat ve stále větší míře. Nyní v Česku žije více než 140 tisíc nemocných s různými typy demence. Za 20 let se má jejich počet vyšplhat na dvojnásobek, v roce 2050 se bude blížit 400 tisícům.

Nejvíce pacientů bude mezi obyvateli Prahy. Jednak proto, že se do metropole stěhuje stále víc lidí, druhým důvodem je jejich vyšší věková struktura. Nemoc, která zhruba dvakrát častěji poskytuje ženy, může přijít už i v 35 letech, ale obvykle se vyskytuje ve vyšším věku. Dnes jí v Česku trpí každý 13. člověk nad 65 let, každý pátý starší osmdesáti let a polovina devadesátníků.

Nemocní v pokročilejších stádiích Alzheimerovy choroby vyžadují 24hodinovou péči, kterou jim rodina většinou zajistí jen s obtížemi. A péče o člověka, který mnohdy ani nepoznává rodinné příslušníky, je navíc zpravidla psychicky hodně náročná. Proto roste poptávka do domovech pečujících o nemocné s demencí.

Kapacity městských a krajských zařízení nedostačují, a tak se do jejich výstavby a provozování nyní ve velkém pustili i soukromníci. V Třebíči jedno buduje firma Delta Capital, v níž působí i expremiér Petr Nečas. Společnost Alzhemercentrum, kterou spoluvlastní podnikatelé Jaroslava Jůzová a Aleš Kulich, má aktuálně devět poboček s tisícem lůžek. Bývalý poslanec ODS Boris Šťastný zase v květnu otevřel Alzheimer Home Zátiší v pražských Kunraticích.

Adekvátní péče o pacienty s demencí je opravdu nákladná. "Potřebujete tak 30 až 40 tisíc korun měsíčně, v případě běžného seniora může stačit i polovina," říká Iva Holmerová, lékařka, která se věnuje péči o seniory a vede pražské Gerontologické centrum. Celkové roční náklady společnosti na boj s demencí v Česku jsou podle Zprávy o stavu demence 39 miliard. Takže podnikatelé si vyhlédli potenciálně velký balík peněz.

obalka Ekonom 2015 30- Jak vypadají luxusní rezidence a soukromé domovy pro seniory, které zakládají podnikatelé a bývalí politici?

- A proč Alzheimerova choroba přitahuje investory?

Odpovědi najdete ve velkém tématu v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, který si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související