Výzkumníci jsou hodně mobilní. Když se někde začnou škrtat výdaje na vědu, mohou snadno sbalit kufry a vydat se jinam, za lepšími podmínkami. Nyní často míří třeba právě do České republiky. "V minulosti jste mozky vyváželi, nyní je i dovážíte," upozorňuje na obrat Robert-Jan Smits, šéf pro výzkum a inovace Evropské komise.

Jako magnet podle něj působí třeba výzkumné centrum ELI, kde vyrůstá nejvýkonnější laser na světě. A podobné je to v případě dalších nových laboratoří.

Česko funguje jako lákadlo, protože tady v poslední době za evropské peníze vyrostla řada unikátních pracovišť. Navíc zdejší výdaje na vědu nyní rostou a mají se zvyšovat i v následujících letech. Podpora výzkumu je ostatně podle Smitse jediný způsob, jak může naše země uspět v mezinárodní konkurenci. Nemáme velké zásoby nerostných surovin a ani zdejší mzdy už nejsou příliš nízké.

Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

"Česko má šanci konkurovat zbytku světa snad jen tím, že bude chytřejší a vytvoří znalostní ekonomiku," myslí si Smits. K tomu je potřeba mít prvotřídní vzdělávací systém a investovat do vědy. Robert-Jan Smits by podobné směřování doporučoval i Řecku, které stojí na hranici krachu.

Vlády ale v případě ekonomických problémů zpravidla začnou krátit peníze na vědu a vzdělávání, což se ostatně nyní děje i v Řecku. Krátkodobě se ušetří, ale z dlouhodobého hlediska dochází k velkým ztrátám.

Smits připomíná, že se pro opačný přístup se rozhodli před časem ve Finsku a vyplatilo se to. Země na začátku 90. let čelila velkému hospodářskému propadu, protože její ekonomika byla silně navázána na rozpadající se Sovětský svaz. Tehdejší finský premiér přišel s ambiciózním plánem: šetřil a škrtal všude kromě vzdělávání, vědy a inovací. Těmto třem oblastem naopak peníze přidal.

Finsku se začalo dařit v technologiích a společnost Nokia slavila úspěchy s mobilními telefony. Stala se vůbec největším výrobcem na světě. Později se sice Nokia dostala do velkých problémů, ale ty byly způsobené především tím, že neudržela tempo v inovacích. Její výrobky po nástupu iPhonu od firmy Apple přestávaly být atraktivní pro běžné zákazníky. Takže investice do vědy se vyplatí a v krizi obzvlášť. Je však otázka, zda to vezmou v Řecku v úvahu.

01 EK29 350

Jak přitáhnout mladé lidi k vědě?

Proč Evropa vsadila na nový materiál grafen?

K čemu využívají americké univerzity granty Evropské výzkumné rady?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom v rozhovoru s Robertem-Janem Smitsem. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související