Podle Blatterových slov bude nový prezident fotbalové federace zvolen co nejdříve. "Nejbližší kongres FIFA je příští rok v květnu v Mexiku, a kdybychom čekali až do něj, bylo by to zbytečné zdržování. Celý proces musí proběhnout podle regulí FIFA. Já už kandidovat nebudu," prohlásil s tím, že volby nového předsedy uskuteční nejdříve letos v prosinci. Blatter zůstane ve funkci až do voleb nového vedení.

Agentura AP napsala, že nové vedení by mělo být zvoleno mezi prosincem a březnem. Podle Domenica Scaly, předsedy nezávislé auditorské komise, k volbám ale nedojde dříve než koncem března příštího roku.

Odstoupení ocenil i předseda UEFA Michel Platini, který k němu Blattera vyzval po vypuknutí korupční aféry před páteční volbou. "Bylo to těžké, odvážné, ale správné rozhodnutí," citovala agentura AFP šéfa evropského fotbalu.

Blatter byl již popáté zvolen do své funkce minulý týden, přestože vyšel najevo rozsáhlý skandál spojený s vedením FIFA. Delegace ho však v prvním kole nezvolila, nepřekročil totiž potřebnou hranici 140 hlasů. Před začátkem druhého kola ale z volby odstoupil Blatterův protikandidát, jordánský princ Alí bin Husajn.

"Bojoval jsem za změnu, ale sám to nedokážu. Nezdá se, že by můj mandát každý podporoval," oznámil v úterý ke své rezignaci Blatter. K rozhodnutí rezignovat dospěl prý poté, co důkladně zvážil své předsednictví a posledních 40 let svého života.

ZDE je celé Blatterovo prohlášení v angličtině.

Blatter vedl FIFA od roku 1998, kdy nahradil Joaa Havelange. V posledních letech ale čelil čím dál větší kritice, že za jeho vedení se ve federaci rozbujela korupce. Podezření provázelo mimo jiné volbu pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (uspělo Rusko) a 2022 (Katar).

Poslední aféra vypukla minulý týden těsně před volbou v Curychu. Zatčeno bylo 14 funkcionářů, kteří čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv. Podle amerických vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

S korupcí se FIFA potýkala už v roce 2010, kdy dva členové výkonného výboru čelili obvinění, že nabízeli za peníze své hlasy při volbě pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022 v Rusku a Kataru. Nigerijec Amos Adamu dostal tříletý zákaz činnosti a pokutu 10 000 švýcarských franků (asi 207 000 korun). Prezident Oceánské fotbalové konfederace Reynald Temarii byl následně zproštěn obvinění z braní úplatků a dostal roční distanc za porušení regulí FIFA v oblasti loajality a diskrétnosti. Kromě nich byli potrestáni čtyři bývalí členové výkonného výboru FIFA celkem na dvanáct let.

Související