Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Boj o státní podporu biopaliv a tím zprostředkovaně o peníze ze státního rozpočtu pro Agrofert ministr financí Andrej Babiš vyhrál, jeho obrázek ale nezůstal bez poskvrny. O tom, že je ve střetu zájmů, pochybuje málokdo, i když v celém sporu jde také o vybudované výrobní kapacity, pracovní místa a možnost běžných zemědělců vydělávat na řepce.

ČSSD již vzkázala, že by se Babiš při obhajobě svých byznysových zájmů měl přestat schovávat za koaliční spojence a lidovecký ministr zemědělství Jurečka, který s návrhem na podporu biopaliv přišel, měl na nedávném sjezdu KDU-ČSL dokonce potíže se zvolením do stranické funkce, což naznačuje, co si o celé věci lidovci myslí.

Obě strany se totiž dostaly do obtížné situace. Zatímco voličům ANO 2011 střet zájmů "jejich" předsedy kolem biopaliv nevadí, příznivcům ČSSD a KDU-ČSL nepochybně ano. A mohou to svým stranám, které při jiných příležitostech tolik mluví o boji s korupcí, ještě spočítat.

Zatím Babišovi pomohly. Neměly vlastně moc na vybranou - v opačném případě by hrozil rozkol a ony chtějí vládu uchovat. Vztahy v koalici se však stejně hrotí: kromě řepky a biopaliv jde také o privatizaci státních podniků, sestavování státního rozpočtu a výši sociálních výdajů, daňovou politiku a v neposlední řadě o personální změny.

Ve většině těchto sporů stojí "staré strany", tedy sociální a křesťanští demokraté, proti agilnímu Babišovu hnutí. To se navíc dál tváří jako opoziční strana a kritizuje za minulé činy i své spojence a udržuje si tím vysokou popularitu. Navzdory tomu, že ANO 2011 má velký podíl na moci a Babiš je politology označován za politika, který v kabinetu místo premiéra rozhoduje.

Předloňské volby z trojice zmíněných stran nečekaně udělaly spojence a donutily vytvořit společnou vládu. O žádné velké přátelství nicméně nejde. K tomu se už zanedlouho střetnou o voliče, protože se všichni tlačí do politického středu.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si už dal za úkol oslovit středostavovské voliče ve velkých městech, kde sociální demokracie zatím mnoho neuspěla. Tam ale získává hlasy i Andrej Babiš a bude se je snažit přinejmenším udržet. A do toho lidovecký šéf Pavel Bělobrádek přišel s plánem, aby se jeho strana odpoutala od katolického nátěru a zabodovala u středových voličů.

To vše dohromady naznačuje, že spolupráci budou v příštích měsících doprovázet rostoucí střety a vzájemné hlídání každého kroku.

Často je proto mezi politiky slyšet anekdota, kterou pronesl bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar o tom, jak se má stupňovat slovo nepřítel: První stupeň nepřítel, druhý stupeň úhlavní nepřítel a třetí stupeň koaliční partner.

obalka Ekonom 2015 22- Jak si Andrej Babiš hraje s koaličními partnery?

- A co vše rozděluje současnou vládní koalici?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPaduiPhonu a tabletu Samsung.

Související