Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Zdejší byznysmeny přitahují hlavně biotechnologie a medicínské výzkumy. Třeba Karel Komárek starší podpořil biologa Jiřího Neužila, který působí v Biotechnologickém ústavu Akademie věd ČR a zároveň na Griffith University v Austrálii.
Zpočátku se prý zdálo, že výsledky výzkumu nebude možné komercionalizovat. Nyní však tým vědců stojí před spuštěním preklinických testů preparátů proti rakovině. Po nich mohou přijít klinické zkoušky.
"Máme přislíbené financování první a druhé fáze klinických testů preparátu na rakovinu," říká Jiří Neužil. Podle hrubého odhadu budou stát 50 až 150 milionů a platil by je zakladatel impéria KKCG Komárek.
Karel Komárek starší podporuje i další vědce. Zpravidla sází na ty nejlepší v daném oboru. Několik milionů ročně od něho dostává i tým Jiřího Bártka působící v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.
O Bártkovi, který pracuje střídavě v Česku a Dánsku, se po smrti Antonína Holého mluví jako o jediném českém kandidátovi na Nobelovu cenu. Se svým pražským týmem zkoumá poškození dědičné informace u rakovinných buněk. Kromě toho řeší, jak využít zlaté nanočástice pro cílené ničení nádorových buněk.
Finanční podporu od Komárka má také tým, kterému pomáhá excelentní chemik František Štěpánek z VŠCHT. Štěpánek vyvíjí miniaturní chemické roboty, které mohou sloužit třeba pro dopravu léků po těle. Jako vůbec první zdejší vědec získal prestižní grant od Evropské výzkumné rady. Jaké je přesné zaměření Komárkem podporovaného projektu, však zatím Štěpánek prozradit nechce.
O kvalitách Františka Štěpánka i Jiřího Bártka svědčí také to, že v minulosti získali grant od nadačního fondu Neuron, který už několik let oceňuje nejlepší vědce. A to nejen slovně. Výzkumníci dostávají od Neuronu až milion korun. "Profesor Bártek je jedním z prvních držitelů ceny Neuron," podotýká ředitelka fondu Monika Vondráková.
Fond založil miliardář Karel Janeček. Pro nápad podporovat vědce se díky aktivitám fondu nadchli další podnikatelé. Noví mecenáši, jako například Dalibor Dědek z firmy Jablotron, se tak stále přidávají. Celkem už na podporu vědy dali 22 milionů korun. Už na začátku května nadační fond Neuron slavnostně vyhlásí další badatele, kteří v jednotlivých oborech získají podporu.
- Jak čeští miliardáři investují do výzkumu?
- A kolem kterých vědeckých týmů krouží švýcarské a americké investiční fondy?
Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.