"Podle mých informací se nabídky pohybovaly v rozmezí 230 až 240 miliard korun za dva bloky, americký Westinghouse byl prý o něco dražší než česko-ruské konsorcium," uvedl v rozhovoru pro týdeník Ekonom jaderný expert František Hezoučký, který v minulých desetiletích řídil spouštění jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně.

Na první pohled se tato cena může zdát přehnaně vysoká. S ohledem na současnou výši cen elektřiny na burzách je zřejmé, že bez vládních garancí návratnosti investice by představovala dostavba Temelína pro ČEZ příliš velkou finanční zátěž.

František Hezoučký však považuje tehdejší nabídky za výjimečně příznivé. "To byla nádherná cena. ČEZ měl nabídku přijmout, podobná nabídka se už nebude opakovat. Oba uchazeči nabídli vstřícnou cenu, protože chtěli vyhrát. Dnes už mají jiné zakázky a o tu temelínskou už tolik nestojí," uvedl dále v rozhovoru.

V případném novém tendru, o jehož vypsání ministři Sobotkovy vlády uvažují, se Česko nejspíše tak příznivé ceny nedočká. Třeba už jen s ohledem na růst nákladů v čase. Podle původního plánu měl uvažovaný třetí blok v Temelíně zahájit provoz již v roce 2023, nyní se ve Státní energetické koncepci hovoří o roku 2033.


 

obalka Ekonom 2015 17

- Proč jsme měli dokončit soutěž na Temelín?

- Bylo lepší ruské, nebo americké řešení?

- A uplatní se v Česku v budoucnosti malé jaderné reaktory?

Celý rozhovor s Františkem Hezoučkým najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

Související