Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

V daleko větším Rusku armádě přidají 15 procent a obavy z jeho vojenských výdajů, které rostou od roku 2008, jsou patrné i v Praze. Čeští vojáci sice letos dostanou jen o čtyři procenta více než loni, do sněmovny však míří úprava, která obnoví odvody. Nejen mužů, ale – po izraelském vzoru – i žen.

Odvedenci by v případě válečné krize mohli být povoláni do armády a v době míru by chodili, zatím dobrovolně, na cvičení. Podle předběžných rozvojových plánů by se česká armáda, jejíž vnitřní dluh se odhaduje na 90 miliard korun, měla do 10 let zvětšit o třetinu na 33 tisíc vojáků a nakoupit děla, obrněná vozidla i vrtulníky.

Celý svět nyní zbrojí obdobně jako před rokem 1914, kdy vypukla 1. světová válka. Rok před "velkou" válkou šlo na armády evropských velmocí mezi třemi a pěti procenty čistého národního produktu. Dnes velké evropské státy dávají na obranu kolem dvou procent, ale v USA a Rusku je to kolem čtyř procent.

"Ukrajinská krize fundamentálně pozměnila bezpečnostní situaci v Evropě," zdůraznil Sam Perlo-Freeman, programový ředitel Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI).

"My proti nikomu neútočíme, pouze bráníme své zájmy," ujišťuje ruský prezident Vladimir Putin, který především nemíní připustit, aby Ukrajina vstoupila do NATO.

Generál Ben Hodges, velitel americké pozemní armády v Evropě, se naopak obává stupňování ruského tlaku. "Do pěti let bude Rusko schopné vést operace na východní Ukrajině, vyvíjet nátlak na Pobaltí, tlačit na Gruzii a dělat další věci bez toho, aby muselo plně mobilizovat," řekl agentuře Reuters.obalka Ekonom 2015 17- Jsou obavy Západu oprávněné?

- Co se nakupuje za peníze určené na zbrojení?

- Kde všude ve světě se dnes ve zvýšené míře zbrojí?

- Jak bude vypadat Putinova nová armáda?

- A kdo by měl převahu, kdyby se střetlo NATO s Ruskem?

Odpovědi na tyto otázky najdete ve velkém tématu týdeníku Ekonom o světových výdajích na zbrojení. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

 

Související