Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Bangkok je moderní a bohaté velkoměsto, vzniká zde zhruba třetina HDP celého Thajska a také přepočet HDP na hlavu je zde třikrát vyšší než ve zbytku země. Současně je jedním z největších asijských center obchodu i turistiky, když sem každý rok míří zhruba 16 milionů návštěvníků, většina prostřednictvím moderního letiště Suvarnabhumi.
Thajsko chce být moderní a otevřenou zemí, a tak nedávno pro obyvatele Evropské unie zrušilo placená víza. Bohatá turistická infrastruktura zahrnuje 90 tisíc pokojů, od luxusních pětihvězdičkových hotelů v moderním downtownu až po low budgetové hotýlky na Khaosan Road.
Město má společně s předměstskou zónou zhruba 15 milionů obyvatel, je značně kosmopolitní a přestože se správně jmenuje Město andělů (thajsky Krung Thep), celý svět je zná pod jménem Bangkok.
Thajská metropole se už několik let potýká s neklidnou politickou situací, ve městě se koná spousta protestů, demonstrací i otevřených střetů s policií a armádou, která má výjimečné postavení. Drtivou většinu návštěvníků města však politická situace nezajímá (pokud se v ulicích zrovna nestřílí), neboť Bangkok je především městem zábavy.
Výčet turistických atrakcí je téměř nekonečný, stejně jako obrovské množství zážitků, které ve městě můžete absolvovat. Milovníky luxusu jistě potěší návštěva hotelu Mandarin Oriental, který patří mezi nejvyhlášenější a nejtradičnější ve městě a bydlel zde například Joseph Conrad či Somerset Maugham. Jak však poznamenává jeden vtipný průvodce, strávit týden v tomto hotelu si vyžádá totální vyluxování důchodového spoření či prodání ledviny.
Hotel si ale můžete prohlédnout třeba i při klasickém odpoledním čaji, který se servíruje od půl třetí do šesté a stojí v přepočtu 1200 korun. Skvělým zážitkem je také návštěva Sky baru v Atop State Tower (Lebua Hotel), odkud je fantastický výhled na město (za pivo zaplatíte 250 korun, za skleničku ročníkového šampaňského dva tisíce). A pozor, tady se točila i část kultovního snímku Pařba v Bangkoku.
Fantastickým zážitkem je plavba lodními linkami po Řece králů, která je součástí standardní dopravy v Bangkoku. Oblíbená je také návštěva čínské čtvrti, kde je možné ochutnat třeba slavné "páchnoucí" ovoce durian (jehož konzumace je třeba v Singapuru zakázaná), smažené brouky či žraločí ploutve.
Povinností je také návštěva slavné sochy zlatého Buddhy ve Watu Traimit, jež má neuvěřitelný příběh, jak vystřižený z červené knihovny. Tři metry vysoká socha ze 13. století je totiž vytvořena z pěti tun ryzího zlata, ale před dobytím Ayutthayi v 18. století, což bylo hlavní město Siamu před Bangkokem, byla zlatá socha Buddhy obalena sádrou, takže unikla pozornosti nájezdníků a ve vypleněném městě zůstala. Jenže se na trik zapomnělo, a že je socha ze zlata se zjistilo až úplnou náhodou v polovině 20. století.