Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Prestižní soutěž letos proběhne mezi 10. - 15. květnem. O účast ve finále každý rok bojuje asi sedm milionů studentů z celého světa, do USA jich odjede jen 1700. Už jen samotná účast v soutěži přitom může "nakopnout" budoucí kariéru studentů – ať už budou směřovat do výzkumu nebo do průmyslových firem.
Pozitivní příklad už máme i v Česku. Marek Novák přivezl ze soutěže ve Spojených státech dvakrát stříbrnou medaili, ale třeba i speciální ocenění NASA. Tím to však neskončilo. Článek o jeho úspěchu si přečetl jednatel technologické firmy TSE Karel Fiedler. Zavolal na Gymnázium Jírovcova, sehnal si kontakt a začal s Markem spolupracovat. Dnes má českobudějovická firma TSE nadějného vývojáře.
Marek Novák uspěl v loňském ročníku soutěže s "lékařem v hodinkách" - se zařízením, které se hodinkám opravdu podobá a je schopné průběžně monitorovat zdravotní stav lidí. Podobně hmatatelný nápad letos v květnu v USA představí Martin Ptáček – sestrojil model auta, s jehož pomocí testoval, jak fungují stabilizační systémy skutečných vozů.
To, že bude mít člověk na jednom počítači operační systém Windows a Linux, není nic nepředstavitelného. Nápad brněnského studenta Vojtěcha Bočka však dovolí, abychom mezi jednotlivými operačními systémy přepínali i v chytrém telefonu. "S vývojem jsem začal už v patnácti letech," chlubí se Boček, který svému zařízení říká MultiROM a brzy ho předvede v Pittsburghu.
Soutěžit do Spojených států pojede také student Letohradského soukromého gymnázia Ondřej Hubálek. Vymyslel, jak efektivně čistit vodu obsahující těžké kovy. Jeho nápad najde využití třeba v rozvojových zemích. Na vývoji už nyní spolupracuje s firmou Contipro z Dolní Dobrouče.
"Rodiče mi odmala dávali encyklopedie," popisuje Thi Thu Giang Tran z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech, jak se zrodila její láska k vědě. Později se studentka, která si nechává říkat i česky – Monika, zaměřila na hledání potenciálních léků proti rakovině. Ačkoliv to má ze západních Čech daleko, dojížděla na výzkumné pracoviště do Brna. "Tam jsou v tomhle oboru nejlepší," popisuje.
Taktéž s medicínsky zaměřeným výzkumem pojede do USA Michaela Kajšlová z Gymnázia Zlín. Zkoumala, jak cholesterol mění prostupnost membrán, a její poznatky by se jednou mohly využít třeba při léčbě Parkinsonovy choroby.
O nevyužité příležitosti tuzemských firmem, které ignorují soutěže vědeckých talentů, si můžete přečíst v novém vydání Ekonomu. Vychází ve čtvrtek 16. dubna.
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.