Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Prestižní soutěž letos proběhne mezi 10. - 15. květnem. O účast ve finále každý rok bojuje asi sedm milionů studentů z celého světa, do USA jich odjede jen 1700. Už jen samotná účast v soutěži přitom může "nakopnout" budoucí kariéru studentů – ať už budou směřovat do výzkumu nebo do průmyslových firem.

Pozitivní příklad už máme i v Česku. Marek Novák přivezl ze soutěže ve Spojených státech dvakrát stříbrnou medaili, ale třeba i speciální ocenění NASA. Tím to však neskončilo. Článek o jeho úspěchu si přečetl jednatel technologické firmy TSE Karel Fiedler. Zavolal na Gymnázium Jírovcova, sehnal si kontakt a začal s Markem spolupracovat. Dnes má českobudějovická firma TSE nadějného vývojáře.

Marek Novák uspěl v loňském ročníku soutěže s "lékařem v hodinkách" - se zařízením, které se hodinkám opravdu podobá a je schopné průběžně monitorovat zdravotní stav lidí. Podobně hmatatelný nápad letos v květnu v USA představí Martin Ptáček – sestrojil model auta, s jehož pomocí testoval, jak fungují stabilizační systémy skutečných vozů.

To, že bude mít člověk na jednom počítači operační systém Windows a Linux, není nic nepředstavitelného. Nápad brněnského studenta Vojtěcha Bočka však dovolí, abychom mezi jednotlivými operačními systémy přepínali i v chytrém telefonu. "S vývojem jsem začal už v patnácti letech," chlubí se Boček, který svému zařízení říká MultiROM a brzy ho předvede v Pittsburghu.

Soutěžit do Spojených států pojede také student Letohradského soukromého gymnázia Ondřej Hubálek. Vymyslel, jak efektivně čistit vodu obsahující těžké kovy. Jeho nápad najde využití třeba v rozvojových zemích. Na vývoji už nyní spolupracuje s firmou Contipro z Dolní Dobrouče.

"Rodiče mi odmala dávali encyklopedie," popisuje Thi Thu Giang Tran z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech, jak se zrodila její láska k vědě. Později se studentka, která si nechává říkat i česky – Monika, zaměřila na hledání potenciálních léků proti rakovině. Ačkoliv to má ze západních Čech daleko, dojížděla na výzkumné pracoviště do Brna. "Tam jsou v tomhle oboru nejlepší," popisuje.

Taktéž s medicínsky zaměřeným výzkumem pojede do USA Michaela Kajšlová z Gymnázia Zlín. Zkoumala, jak cholesterol mění prostupnost membrán, a její poznatky by se jednou mohly využít třeba při léčbě Parkinsonovy choroby.

O nevyužité příležitosti tuzemských firmem, které ignorují soutěže vědeckých talentů, si můžete přečíst v novém vydání Ekonomu. Vychází ve čtvrtek 16. dubna.

Související