Jeden z nejpodivnějších příběhů metropolí. Ještě před sto lety šlo o bezvýznamnou vesnici. Dnešní Dubaj patří mezi nejmodernější a nejbohatší města světa. Co navštívit, pokud ve městě můžete strávit jen pouhý den?

Za slávou Dubaje nestojí jen úžasné příjmy z ropy, ale především chytrá vize s cílem vytvořit most mezi Západem a Východem a také neskrývané ambice bohatých šejků vybudovat v Emirátech po New Yorku a Londýnu třetí finanční a obchodní centrum světa.

A to se jim také daří. Přestože se od slavných center západní civilizace liší hned v několika velmi podstatných rysech. Dubaj totiž není demokratickým ani svobodným či otevřeným městem a samotný obchod je zde sešněrován mnoha tvrdými pravidly.

Pohled do minulosti

Jak vypadala Dubaj před 100 lety a jak náročný byl život ve vyprahlé poušti, ukazuje muzeum, které je umístěné do nejstaršího "domu" ve městě - strážní pevnosti al-Fahidi z počátku 19. století. Drobná hliněná věž s hradbami ukazuje, jak složité bylo přežít v místech bez vody, kde letní teploty dosahovaly 50 stupňů ve stínu.

Výkladní skříň luxusu

Dubaj bývá často označována za novodobý Babylon, pyšné a megalomanské město, které chce šokovat a ohromit celý svět. Odpovídá tomu také pestrý mix národů, které v Dubaji žijí a pracují, či nejvyšší stavba světa v podobě věže Burdž Chalífa, která se tyčí do výšky neskutečných 828 metrů, přičemž má 160 obyvatelných pater.

Turisty láká především vyhlídka ve 124. patře, největší atrakce ve městě, kam každý rok zamíří kolem dvou milionů lidí (lístky v ceně zhruba 700 korun jsou vyprodané na několik dní dopředu).

Monstrózní shopping mall

Unikátních zážitků nabízí Dubaj mnohem více. Jako první na světě zde vznikla halová lyžařská sjezdovka umístěná uprostřed shopping mallu, další nákupní středisko šokuje obrovským akváriem s obsahem 10 milionů litrů slané vody, jež je domovem několika desítek tisíc mořských živočichů, včetně působivých rejnoků a žraloků. Hlavní stěna akvária je 30 metrů dlouhá a 10 metrů vysoká, a aby udržela tlak vody, sklo má tloušťku téměř jeden metr.

V samotném nákupním středisku je přes tisíc obchodů a 200 barů a restaurací, ale před Světovou výstavou EXPO 2020 otevře své brány ještě větší shopping mall s názvem Arábie.

Ochutnejte humus a jehněčí klobásy

Každý návštěvník Dubaje by měl ochutnat také místní kulinářské speciality, ať už je to výtečná cizrnová pasta zvaná humus, svěží salát tabouleh či falafel, což je karbanátek z vařené cizrny. A výtečné jsou také tradiční, lehce pikantní jehněčí klobásky.

Související