Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Německá metropole prožila kruté 20. století. Město zničené mohutným bombardováním na konci války a poté rozpolcené betonovou zdí se na počátku 90. let nadechlo k novému životu. A výsledek je neuvěřitelný. V celé Evropě pravděpodobně nenajdete město, které pulzuje tak nezkrotnou energií jako právě Berlín. Město si obléklo nový kabát a stalo se jedním z nejživějších center starého kontinentu.

Na kole kolem zdi

Nezapomenutelným zážitkem je tříhodinová cyklistická projížďka po stopách zdi, která dokonale odhalí zrůdnost celého "projektu". Její součástí je slavná East Side galerie s desítkami uměleckých graffiti, z nichž legendární "francouzák" komunistických vůdců Brežněva s Honeckerem je jedním z nejznámějších světových "obrazů" minulosti. Cesta vede přes proslulý Check-point Charlie, kde se turisté houfně fotí s americkými vojáky, zastavuje u posledních zachovalých strážních věží a končí v ulici Bernauer, kde stojí v délce jeden a půl kilometru pietní Památník, jenž uchovává příběhy stovek lidí, kteří zahynuli při pokusu zeď překonat (www.berlinonbike.de).

Město tolerance

Berlín si zakládá na svojí bohaté kulturní nabídce. A není to jen Muzejní ostrov s velkolepou historickou sbírkou, který je zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO. I když zde nechcete trávit dlouhé hodiny, musíte si prohlédnout alespoň jediný exponát, a tím je nádherná tvář egyptské královny Nefertiti, která je stará už tři tisíce let, a přesto z ní vyzařuje magická krása. Jenže to je jen zlomek nabídky. Berlín má 150 divadel, 170 muzeí a 300 galerií, které vyrostly především v oblíbené čtvrti Mitte ve středu města. A každý den se ve městě uskuteční kolem 1500 kulturních akcí. Ostatně roční rozpočet na kulturu činí téměř miliardu eur.

Kávová kultura

Centrum města v posledních letech ozdobily desítky nových kaváren, které jsou inspirací pro celou Evropu a současně představují velkou revoluci kavárenské scény, a to jak v samotném designu podniků, tak především v nabídce kávových produktů. Místo tradičního espresa, cappuccina či caffé latte totiž kladou důraz na kávové alternativy, které nechají vyniknout chuti prémiové a nepřepražené kávy, tedy přípravu kávy ve french pressu, dripu, aeropressu či chemexu.

Jako první musíme doporučit The Barn Coffee shop s vlastní pražírnou kávy, který fascinuje jednoduchým, ale působivým interiérem. Stejný zážitek nabízejí další "moderní" kavárny, ať už je to Bonanza Coffee či Café CK. Všechny uvedené podniky se nacházejí v oblasti třídy Torstrasse, nedaleko od stanice metra Rosa Luxemburg Platz.

Moderní gastronomie

Stejně jako kavárenská kultura je na vzestupu celá gastronomie a v centru města přibývá množství moderních podniků, od čistě veganských, či dokonce vitariánských restaurací až po módní asijská, především vietnamská, korejská či thajská bistra.

Jako by chtěli Berlíňané zapomenout na svůj typický currywurst, který byl po desetiletí společně s kebabem nejtypičtějším jídlem německé metropole (a dokonce má nedaleko Check-point Charlie své muzeum), a podlehli kreativním chuťovým variacím dnes tolik módní asijské gastronomie.

Především v oblasti náměstí Rosy Luxemburgové byly v posledních pěti letech otevřeny desítky asijských podniků s fantastickou nabídkou překvapivých specialit. Dnes již legendární bistro Monsieur Vuong (www.monsieurvuong.de), kde si většinou nesednete, má skvělou konkurenci v podniku Madami (Rosa Luxemburg Strasse), skvělé je korejské bistro Yam Yam Berlin (www.yamyam-berlin.de) či Good Morning Vietnam! (www.good-morning-vietnam.de).

Související