Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Někdy stačí jedna věta, jako třeba tato: "Optimálním způsobem zajištění spolehlivých dodávek jaderného paliva pro ČR je fabrikace paliva na území ČR." Tvrzení, které se objevilo v Národním akčním plánu rozvoje jaderné energetiky v Česku, vypracovaném ministerstvem průmyslu a obchodu, spustilo bouřlivou reakci.
Nespokojenost dává najevo hlavně americký koncern Westinghouse. Podle ředitele českého zastoupení firmy Pavla Janíka to povede k tomu, že nový závod postaví ruský Tvel a zajistí si tím monopol pro dodávky jaderného paliva do českých elektráren. Nejen to, Rusové navíc získají plusové body v případné nové soutěži na stavbu jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech.
Westinghouse by chtěl znovu začít dodávat palivo do Temelína, nicméně nemá důvod takový závod na českém území stavět. Evropský trh plně pokrývá dodávkami ze svých závodů v Anglii a Švédsku. Z ekonomického hlediska nedává smysl budovat výrobnu jaderných palivových článků a souborů kvůli několika málo reaktorům. Podobně je na tom francouzská Areva.
Ve zcela jiné situaci je ruský dodavatel jaderného paliva Tvel. Jeho plán na stavbu výrobního závodu na Ukrajině z logických důvodů skončil "u ledu" a zřejmě padne úplně. Nyní je Tvel pod tlakem, aby postavil závod v některém z členských států Evropské unie a zdejší jaderné elektrárny obsluhoval odsud.
Takový krok by v současné napjaté mezinárodní atmosféře pomohl oběma stranám. Evropské země ztratí část obav z energetické závislosti na Rusku a Tvel si pojistí své tradiční odběratele.
Logickým místem pro umístění nového závodu je Česko, ať už s ohledem na geografickou polohu, kvalifikovanou pracovní sílu i dosavadní kooperaci. Tvel zde před třemi lety založil s brněnskou Altou společný podnik Alvel, zaměřený právě na služby spojené s dodávkou jaderného paliva.
Američané i Rusové v dané situaci jednají logicky, což nelze říci o ministerstvu průmyslu vedeném Janem Mládkem. V situaci, kdy Evropská unie stále více funguje jako jeden stát, je značně podezřelé trvat na umístění závodu na jaderné palivo v Česku.
Ministerstvo průmyslu by tedy mělo svůj požadavek zmírnit na "fabrikaci paliva na území členských zemí EU." Pokud bude trvat na původním znění, spojí - z nedbalosti či úmyslně - budoucnost české jaderné energetiky na věčné časy s Ruskem.