Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Tyrolský Alpbach skrytý v nádherném alpském údolí každoročně hostí Fórum myslitelů a filozofů. Z českých osobností se ho opakovaně zúčastnil Václav Klaus, poprvé už v roce 1968, a to přesně v době, kdy pražské jaro skončilo pod pásy tanků okupačních vojsk. Do Alpbachu zamířil i jako český prezident.

Údolí bez silnice

Tradice Evropského fóra v Alpbachu vznikla těsně po skončení druhé světové války, kdy se právě zde začala symbolicky rodit integrace nové Evropy. V srpnu 1945 zorganizoval vídeňský profesor Simon Moser společně s Otto Moldenem první setkání mladých akademiků, kteří se podíleli na aktivním boji proti národnímu socialismu a nacismu.

Záměrně si vybrali jeden z nejodlehlejších koutů Rakouska. Po staletí odříznuté a idylické údolí, kam byla postavena silnice až ve 30. letech 20. století, mělo působit jako kontrast k moderní evropské civilizaci, která prošla během 30 let dvěma zničujícími válkami. Setkání se začalo každoročně opakovat a o čtyři roky později bylo překřtěné na "Evropské fórum".

Právě obrovská popularita Evropského fóra přivedla do údolí turisty a nastartovala turistický ruch, který zde začínal až velmi pozdě, neboť jako lyžařský region začalo údolí Alpbachtal fungovat až na počátku 60. let. V poslední době však zdejší lyžařský areál zažívá obrovský rozkvět a po značných investicích dnes patří mezi 10 největších lyžařských areálů Rakouska. Přitom stačila jedna rozumně vložená a pečlivě naplánovaná investice.

Propojení kopců

K revoluční proměně došlo před třemi lety, kdy byla šestimístnou kabinovou lanovkou propojena lyžařská střediska Alpbachtal a Wildschönau, čímž vznikl velkolepý areál se 145 kilometry sjezdovek, které jsou vybaveny 47 lanovkami a vleky. Investice na vybudování nové kabinové lanovky vyšla na 13 milionů eur, ale areálu se bohatě vyplatila, neboť přilákala týdenní klientelu, která již vyžaduje pestrou škálu sjezdovek (velkou výhodou je relativně malý počet lyžařů, takže se nikde nečeká na lanovku nebo na vlek).

Celý lyžařský areál je moderní, většina sjezdovek je navíc vybavená zasněžovacími stroji, což se v posledních letech ukazuje jako nezbytnost (a platí to kupodivu také v Alpách). Nejdelší sjezdovka měří čtyři kilometry a překonává výškový rozdíl 900 metrů. Cena skipasu pro dospělého činí 42 eur, šestidenní skipas vychází na 211 eur. Tři noclehy v penzionu se snídaní včetně dvoudenního skipasu lze pořídit od 156 eur na osobu.

Fondue na sjezdovce

Jedním z obrovských trumfů Alpbachtalu je fantastická úroveň gastronomie postavené na produktech místních farmářů. V údolí platí nepsané pravidlo, že všichni vaří z místních zdrojů, takže ať člověk cokoli ochutná, čeká ho krásný kulinární zážitek. Za zkoušku stojí určitě vynikající fondue připravené z voňavého horského sýra. Jen jedna drobná rada, sýrové fondue je velmi syté a není vhodné je zapíjet pivem. Mnohem více se k němu hodí lehké bílé víno, třeba veltlín z jižního Rakouska.

Bylinková zahrada

Pokud si chcete odvézt gastronomický suvenýr, zastavte se na vyhlášené farmě u špičkového producenta špeku Konráda Kirchmaira nad Brixleggem. Naopak v obci Reith im Alpbachtal můžete nakoupit skvělé horské sýry a také řadu bylinných preparátů, od účinných čajů na spaní až po léčivé a hojivé masti, které se vyrábějí podle středověkých receptur mystičky a lékařky Hildegardy von Bingen, jež založila několik klášterů a proslavila se coby úspěšná léčitelka.

Zajímavým zážitkem je návštěva nejmenšího rodinného pivovaru v Rakousku, který se jmenuje Kristall Bräu, stojí v Inneralpbachu a založil ho v roce 2006 Josef Moser. Zvláště jeho černé pivo je parádní.

Největší varhany na světě

Při zpáteční cestě se zastavte na slavném hradě Kufstein, který pochází z 12. století. Nahoru k pevnosti lze vyjet buď lanovkou, nebo vyjít krytou schodišťovou cestou. Na hradě sídlí muzeum věnované tyrolským dějinám, unikátem jsou údajně největší varhany na světě.

Související