Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Tak třeba nedávno odepisované Spojené státy zaznamenaly loni v září rekordní příliv zahraničních portfoliových investic ze zahraničí v objemu přes 164 miliard dolarů. Jaké to má důsledky? Dow Jonesův průmyslový index pokořil 23. prosince hranici 18 tisíc bodů. Dolar posiluje vůči euru i většině ostatních měn s volně plovoucím kurzem.
Země Evropské unie také lákají peníze z okolního světa. Zájem je o skoro o vše od luxusních nemovitostí po infrastrukturu typu elektrických sítí a plynovodů. Soustředí se hlavně na stabilní země s vysokou kulturou podnikání - tedy hlavně na Velkou Británii a Německo.
Uvedený trend potvrzuje loňský podzimní Barometr investiční důvěry zpracovaný poradenskou společností EY. Podle tohoto průzkumu čeští top manažeři a firemní vlastníci z velké části vzdali své sny o akvizicích či expanzi v Rusku, Číně, Brazílii a podobných zemích. Teď jsou v kursu jiné země. Na prvním místě oslovení firemní šéfové s chutí expandovat jmenovali Velkou Británii, na druhém Polsko a na třetím Německo.
Co se týká domnělých "zemí budoucnosti", není to z dnešního pohledu žádná sláva. Růst turecké ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí zpomalil na 1,7 procenta, Brazílie rostla o zanedbatelných 0,1 procenta. Rusko se potácí na hraně kolapsu. Pokud někdo narazil na "limity růstu", pak to jsou ekonomiky, dávané ještě před pár lety ostatním za vzor.
Pesimisté mají nejspíš pravdu v tom, že s přihlédnutím k rostoucímu zadlužení, přehnané regulaci čehokoliv a demografickému vývoji to nemůže v Evropě dobře skončit. Ale to neznamená, že nemůžeme prožít ještě dalších deset nebo dvacet let v relativní pohodě a blahobytu.