Tyto ustavičné změny vedou k tomu, že řidič musí ustavičně pozorně sledovat měnící se dopravní značení, takže nepropadne rutině a duševně nezakrní.

Když nastala poslední změna, projevila se i v nápisu na vozovce, který vozidla navádí do správného jízdního pruhu. Zní takto:

NICE
STRAKO

Přiznám se, že když jsem ten nápis viděl poprvé, poněkud jsem se podivil, proč úřady zrovna na tomto místě cítí potřebu ukázat, kudy vede cesta do Nice. Ve škole jsem si totiž nějak hloupě zvykl postupovat při čtení seshora dolů. Když jsem konečně pochopil, že správný postup je číst nejprve bližší část, domníval jsem se, že problém bude na mé straně.

Ale později jsem mluvil s jedním profesionálem, který je zvyklý na dlouhé mezistátní trasy, a také on se prý nejprve podivil, proč ho posílají z Braníku do Nice kolem chuchelského závodiště. Jsem tedy rád, že tento akutní pokles inteligence nepostihl na Barrandovském mostě jen mě. Stále je mi ovšem záhadou, zda je za tím vším nějaký interní předpis ředitelství silnic a dálnic, či zda jde o projev svobodné tvůrčí aktivity těch pánů, kteří dotyčný bílý nápis na vozovku stříkali.

Není to však jediná záhada, která člověka na strakonické výpadovce čeká. Snad už od dob, kdy po této čtyřproudové silnici jezdil prezident Antonín Novotný na svou chatu na Orlíku (nebo přinejmenším od roku 1981, kdy jsem začal řídit automobil), zde platila osmdesátka. Už neplatí; nacházejí se tu úseky, kde je rychlost omezená na 50 kilometrů za hodinu. Prý kvůli snížení hluku.

Také bych nebyl rád, kdyby mě doma ustavičně rušil hukot motorů, takže toto opatření na některých místech chápu. Rozum mi však zůstává stát nad tím, že ta padesátka platí i v dlouhém úseku, kde široko daleko nestojí žádný dům. A ještě jen ve směru z Prahy na Zbraslav – v opačném směru tam zůstala osmdesátka.

Ale také je pravda, že řidič za volantem nemá moc přemýšlet, nýbrž pozorně sledovat značky a skálopevně věřit v neskonalou moudrost těch, kteří je naplánovali. Zbytečné přemýšlení totiž zvyšuje krevní tlak a hladinu adrenalinu v krvi, což může vést k tragickým důsledkům. Například ve ztrátu důvěry v neskonalou moudrost úřadů.

Související