Michal Šnobr (44)

- Vystudoval ČVUT, kariéru zahájil jako finanční analytik v Česko-kalifornské investiční společnosti.
- V letech 1994 až 1998 působil v makléřské firmě Akro Capital.
- Později začal pracovat jako analytik pro skupinu J&T, které poradil investici do nákupu akcií ČEZ.
- V posledních 10 letech investuje také přímo do odkupu celých firem. Dnes vlastní firmy TEP a ZRUP Příbram a sportovní a ubytovací areály ve Špindlerově Mlýně a v Lipně nad Vltavou.

Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Fanouškem stavění z kostek byl již od dětství. Začínal u napodobenin Lega z NDR, později si za první výdělky z brigád kupoval pravé Lego. A nadšení pro stavby z kostek ho neopustilo dodnes a přenesl je na své děti, které mu s budováním modelů domů či zvířat pomáhají.

Šnobr se však nechce srovnávat s první ligou stavitelů z Lega, jejichž výtvory vystavuje ve sportovní hale v Lipně nad Vltavou. Sám prý staví jen "malé" modely, skládající se maximálně z 20 tisíc kostek. Jako správný nadšenec nestaví podle návodu, ale přemýšlí, co by z kostek mohlo vzniknout. Výhodou Lega je totiž jeho univerzálnost. Díly z edice Star Wars tak mohou skončit třeba v modelu brněnské vily Tugendhat.

Podobně jako jiné koníčky se i Lego může prodražit. Jedna kostka vyjde na dvě až tři koruny, na největší stavby se jich přitom spotřebuje až 200 tisíc. "Není to takové vyhazování peněz z okna, jak na první pohled vypadá. Kostky jsou také určitou komoditou, která si drží svoji hodnotu a lze ji prodat," upozorňuje Šnobr.

 

Životní obchod

Šnobr již v 90. letech spoluzakládal makléřskou společnost Akro Capital, později svůj podíl prodal a začal pracovat pro finanční skupinu J&T. Zde se mu podařil životní obchod. Doporučil svému tehdejšímu zaměstnavateli a jeho klientům nakupovat akcie ČEZ. To bylo v době před spuštěním prvního bloku elektrárny Temelín v prosinci 2000, tedy v době, kdy jedna akcie stála okolo 80 korun.

Šnobr správně odhadl, že energetiku čekají šťastné roky a že dostavba jaderné elektrárny bude mít na výsledky ČEZ pozitivní dopad. V té době odhadl férovou hodnotu jedné akcie na 250 až 300 korun a s růstem cen elektřiny ji dále navyšoval.

Celé sdružení investorů okolo J&T skoupilo okolo tří procent akcií ČEZ a prodali je za zhruba desetinásobek. Šnobr investoval i své vlastní úspory a přiznává, že obchody na pražské burze - především tedy s akciemi ČEZ - mu v minulém desetiletí vynesly docela slušné peníze.

Představa rentiéra, který má vyděláno do konce života, by však v případě Michala Šnobra byla mylná. "Naopak, moje vytíženost roste a roste," říká Šnobr. Stále spolupracuje s J&T jako poradce pro energetiku a drží akcie ČEZ i jiných veřejně obchodovaných společností.

V posledních letech začal investovat také do odkupu celých společností. Vlastní například firmu TEP, která provozuje skladovací areál v Plzni, či ZRUP Příbram, což je výrobní podnik se zaměřením na montované budovy. Investuje také do oblasti turistiky, je majitelem sportovních a ubytovacích areálů ve Špindlerově Mlýně a v Lipně nad Vltavou.

Ve druhé lokalitě se Šnobr rozhodl postavil sportovní halu, ale zájem o její využití nenaplnil očekávání - hlavně v letní sezoně. "A tak jsem začal přemýšlet, co s tím. Nejprve jsem zde pořádal putovní výstavu libereckého iQparku, poté jsem si vzpomněl na Lego," říká Šnobr.

V loňském roce se rozhodl spojit zábavu s podnikáním a od června do poloviny října ve sportovní hale uspořádal výstavu výtvorů z Lega. Akce se ve stejném termínu opakovala i letos. "Zájem lidí předčil očekávání, na první dva ročníky přišlo téměř 55 tisíc platících návštěvníků a dále pět tisíc dětí, které mají vstup zdarma," vypočítává.

Dánská společnost Lego - navzdory tomu, že její hlavní výrobní závod se nachází v Česku - zájem o spolupráci neprojevila. Proto Šnobr zainvestoval do kostek sám a na spolupráci se dohodl s nadšenci sdruženými okolo portálu Kostky.org. Na Lipně tak jsou vystaveny jejich nejzdařilejší výtvory.

K vidění zde letos byl třeba model Chrámu svatého Víta, zámku v Hluboké nad Vltavou, ale také třeba část města s auty a tramvajemi, bojová scéna z Hvězdných válek nebo trashmetalový festival ve Vizovicích. Samozřejmě zde nechybějí ani interaktivní prvky. I s ohledem na nadšené reakce návštěvníků akce má Šnobr jasno v tom, že v příštím roce uspořádá výstavu Lega znovu.


 

obalka Ekonom 2014 51 52Jaké netradiční koníčky provozuje generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec, headhunter Jakub Kuvik, generální ředitel 2N Telekomunikace Oldřich Stejskal a dalších šest známých českých manažerů?

Odpovědi najdete ve velkém vánočním dvojčísle týdeníku Ekonom. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související