Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Lze najít nejméně dva vážné důvody, proč je takový nápad pochybný. Předně je třeba zeptat se místních starostů a obyvatel, zda s otevřením dolu vůbec souhlasí. Těžba uranu nemusí nutně znamenat devastaci životního prostředí, ale rizika jsou vysoká. Jak dokládá v pondělí zveřejněné prohlášení starostů Brzkova, Věžnice, Přibyslavi a Polné, ministerské plány vyvolávají v regionu silný odpor.
Druhý důvod je ekonomický. Uranu je na světovém trhu dostatek a jeho tržní cena se drží poměrně nízko, okolo 40 dolarů za libru (454 gramů). Musel by se stát zázrak, aby těžba na poměrně chudém ložisku u Brzkova - včetně nutných investic do přípravy a otevření dolu - byla zisková.
Pokud naši novodobí státní plánovači mají touhu těžit, měli by se zaměřit na lithium. V případě nejlehčího kovu převyšuje zájem nabídku a s očekávaným nástupem elektromobility a velkokapacitních baterií pro ukládání elektrické energie poptávka po něm poroste.
Lithium se v Česku skutečně v hojném množství vyskytuje a první těžařský projekt, i když zaměřený pouze na „prohrábnutí“ starých hald po těžbě cínu a wolframu v Krušných horách, se připravuje.
Když těžit, tak jen to, co se ekonomicky i ekologicky vyplatí. A v situaci, kdy lze uran dovézt z různých koutů světa, neobstojí ani citové vydírání rizikem, že nebude co dát do reaktorů v Temelíně a Dukovanech.