Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Tak vypadají některé z výsledků mezinárodního průzkumu o vysokoškolácích Reflex, jehož se zúčastnili i čeští absolventi. Nejvyšších platů podle závěrů průzkumu v Česku dočkají informatici, pak následují lékaři, a dále absolventi různých technických oborů. Překvapivě až na chvostu "top desítky" oborů s nejlepšími platy najdeme ekonomy a právníky.

"Za poslední tři roky poklesly příjmy absolventů ekonomických a právnických oborů v průměru o více než dva tisíce," popisuje Martin Zelenka ze Střediska vzdělávací politiky UK v Praze. S kolegy nedávno dokončil šetření Reflex, do něhož se zapojilo 35 tisíc absolventů českých vysokých škol a také jejich zaměstnavatelé.

Zjistilo se, že informatici vydělají tři až pět let po dokončení školy v průměru přes 47 tisíc. Nejlépe na tom byli absolventi pražského Matfyzu s 60 tisíci. Přes 50 tisíc si pak vydělali specialisté na IT z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického a z pražské VŠE. "Vždy se jednalo o průměrný hrubý měsíční příjem včetně odměn a přesčasů," vysvětluje Jan Koucký, ředitel Střediska vzdělávací politiky UK.

Ukázalo se také, že u ekonomů hodně záleží na tom, jakou konkrétní školu vystudovali. Nejlepší platy mají absolventi pražské VŠE. Může to souviset s kvalitou studia, ale samozřejmě i s faktem, že si častěji hledají práci v metropoli, kde jsou platy obecně vyšší než ve zbytku republiky. O něco méně "vynáší" studium ekonomie na Univerzitě Karlově. Pak už následuje velký propad. Platy ekonomů se od sebe příliš nelišily bezprostředně po absolvování studia - nůžky mezi školami se začaly rozevírat až časovým odstupem po dokončení studia. Její absolventi si vydělají v průměru 48 050 korun.

Pověst velmi lukrativního oboru si dlouho držela práva. Ale v poslední době už začínáme mít v Česku přebytek právníků. Absolventi právních, správních a veřejnoprávních oborů tři až pět let po ukončení studia vydělají v průměru necelých 36 tisíc. A opět platí, že jsou značné rozdíly mezi jednotlivými školami. Vyčnívá Univerzita Karlova v Praze.

mzdy4 01 1

obalka Ekonom 2014 48Závěry unikátní sondy týdeníku Ekonom do platových podmínek v Česku najdete v hlavním tématu aktuálního čísla týdeníku Ekonom. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související