Světové akciové trhy pokračují ve svém zotavování z výprodejů, které je postihly na začátku října. Dolar zase začal jevit známky toho, že jeho měsíc trvající rally, která od počátku října stagnovala, se opět rozjede. Největší překvapení minulého týdne však trhu připravila japonská centrální banka, která oproti očekáváním v pátek oznámila, že rozšíří program kvantitativního uvolňování.

Tento nárůst objemu tisknutých peněz, ke kterému došlo jen několik dní poté, co americká Federální komise pro volný trh ukončila třetí kolo programu kvantitativního uvolňování (QE3), zákonitě vedl k výraznému pohybu u měnového páru americký dolar - japonský jen. Japonská centrální banka k tomuto kroku přistoupila kvůli obavám ohledně slabé inflace, jejíž hlavní příčinou jsou klesající ceny energií.

Výsledkem je, že finanční trhy zahajují listopad s podporou, kterou jim poskytuje zvýšená chuť obchodníků riskovat. Ti se opět vrací k dolaru, zejména k jeho kurzu vůči japonskému jenu, který se propadl na šestileté minimum. Také akciové trhy zažily oživení - index S&P 500 se vrátil k rekordním hodnotám, přičemž je tomu jen pár týdnů, co se potácel na okraji propasti.

Na pozadí těchto událostí zakončil komoditní sektor minulý měsíc relativně silnými výkony, a to i přes negativní vliv posilujícího dolaru. Výrazné ztráty na počátku října (zejména u ropy) však vedly k tomu, že jako celek sektor hlásí již čtvrtý ztrátový měsíc v řadě. To je nejdelší série propadů od cenového kolapsu v roce 2008.

Ztráty nepřevážil ani fakt, že americká ropa WTI i severomořská ropa Brent čerpaly minulý týden podporu díky slovní intervenci generálního tajemníka kartelu OPEC Abdalláha el-Badrího. Ten prohlásil, že pokud se ceny budou i nadále pohybovat okolo 85 dolarů za barel, dojde dle jeho očekávání ke snížení produkce ropy z břidlic. To by z dlouhodobého hlediska mělo přispět k navýšení poptávky po ropě produkované kartelem.

Další výjimkou mezi komoditami byly vzácné kovy, které minulý týden utržily velkou ránu. Došlo k tomu poté, co americká Federální komise pro volný trh ukončila program nákupu aktiv. Oslabení u zlata pak bylo ještě dále prohloubeno negativním dopadem rostoucí chuti obchodníků riskovat poté, co japonská centrální banka přišla se svým překvapivým oznámením. Cena se tak snížila až k hranici 1180 dolarů za troyskou unci.

Zlato se nyní opět porozhlíží po podpůrných zprávách. Proto by se švýcarské referendum o zlatu plánované na 30. listopadu mohlo stát rozhodující událostí, která zlato buď podrží, nebo potopí. Pokud referendum projde, bude muset švýcarská centrální banka během příštích pěti let výrazně navýšit objem svých zlatých rezerv, což přispěje k růstu ceny.

 

Ole Hansen
hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Související