Během polední pauzy kreslí Jiří Hlavatý svým zaměstnancům plánky supermarketů a radí, jak hospodařit s penězi. Proč? Generální ředitel a majitel firmy Juta s obratem šest miliard korun chce být prospěšný lidem. Je přesvědčen, že šéf se má starat o podřízené i mimo práci. Třeba se zeptat na rodinu nebo dohlédnout, aby se zaměstnanci netopili v dluzích.

Podobně o své lidi pečoval slavný český podnikatel Tomáš Baťa (1876 až 1932). Jeho malá firma se postupně rozrostla v celosvětové obuvnické impérium. Baťa používal přelomové metody řízení a organizace práce, pro zaměstnance budoval byty, školy i obchody, de facto postavil nový Zlín. Se svým podnikem založeným před 120 lety expandoval na několik kontinentů.

Dnes má firma Baťa v Česku řadu následovníků. Mnohé podnikatele navíc zlínský byznysmen inspiroval nebo je k podnikání dokonce přivedl. Týdeník Ekonom zjišťoval, kdo jsou noví Baťové a co mají společného se svým předchůdcem.

Třeba Zbyněk Frolík a Dalibor Dědek vybudovali své firmy Linet a Jablotron takřka z ničeho, myslí na a rozvoj zaměstnanců i na to, jak prospět svému kraji. Nelze opomenout majitele Agrofertu Andreje Babiše, který se firmě Baťa podobá velikostí i propojením podnikání z různých oborů. K odkazu Bati se aktivně hlásí také Ivan Baťka, majitel břeclavské chemičky Fosfa. I proto si nedávno založil vlastní vnitrofiremní univerzitu, kde dovzdělává své zaměstnance.

Odměňování podle výsledků a další Baťovy zásady ve firmě uplatňuje třeba Jaroslav Řasa ze softwarové společnosti Abra. Majitel skupiny Koma s téměř půlmiliardovým obratem Stanislav Martinec šel v inspiraci Baťou tak daleko, že si už zamlada řekl – chci manželku ze Zlína a baťovský domek. Splnilo se mu obojí.

Podnikatelé navíc připouštějí, že se firmám díky „opisování“ od Bati daří lépe. „Jeho principy v kombinaci se štíhlou výrobou vedly k navýšení zisku. Odhaduji tak o 20 procent,“ říká Martinec.

 obalka Ekonom 2014 44- Jak moc se nejslavnější čeští podnikatele podobají Tomáši Baťovi?

- Které baťovské myšlenky je možné snadno přenést do moderního vedení firmy?

- A jak vzpomíná na nejslavnějšího českého obuvníka jeho vnučka Rozmarie Blyth Baťa?

Odpovědi najete v hlavním tématu aktuálního čísla týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.