19 portrétů významných osobností českého byznysu - Tomáše Březiny, Pavla Boušky, manželů Litvinových ad.
98 stran
Cena: 79 Kč (pro předplatitele zdarma)
K dostání u všech dobrých prodejců. Ke stažení na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.
"Je to pro nás zásadní krok, protože si pořizujeme v současné době nejmodernější dostupnou technologii, takže budeme na úrovni té nejvyspělejší konkurence. Výrobní závody globálních společností nejsou v současné době už lepší než my, jen jich třeba mají víc," říká Bouška v novém speciálu Ekonomu z edice Fenomén: Příběhy úspěchu, který popisuje podnikatelské příběhy 22 úspěšných zakladatelů firem.
Objem produkce i tržby firmě Pavla Boušky v posledních letech rostou o desítky procent. Jen letos vyrobí 60 tisíc tun granulí, což je oproti loňsku o čtvrtinu víc. "Výrobní kapacita nás ale už poněkud brzdila. Tato investice proto byla pro budoucnost firmy nutný krok – díky ní ji prakticky zdvojnásobíme," vypočítává Bouška.
S novou technologií, která bude v provozu od ledna 2015, tak bude moci Vafo vyrobit kolem 120 tisíc tun krmiv. Najde odbyt? "Jsem o tom přesvědčený, jinak bych do této investice nešel," prohlašuje Bouška.
Když společnost v roce 2005 přejímal od svého otce Františka Boušky, dosahovala tržeb ve výši 115 milionů korun a obchodovala pouze v Česku a na Slovensku. Letos by tržby podle odhadu měly atakovat 1,5 miliardy korun (loni to bylo 1,35 miliardy) a vývoz míří do 55 zemí. To je velice výrazný posun, na který může být 38letý byznysmen hrdý.
Brit místo Astora
Vlastně dosáhl toho, co si předsevzal na počátku devadesátých let, když vycestoval do zahraničí. Co viděl v obchodech jako šestnáctiletý při svém ročním studijním pobytu v USA nebo při návštěvách příbuzných v Německu, jej uchvátilo. A rozhodl se, že jeho výrobky budou jednou stejně dobré.
"To mě asi nejvíc hnalo kupředu. Motivaci pro podnikání si musí každý najít," říká. A nemusí to podle něj být jen peníze. "Ty nejsou ten správný motor. Samozřejmě jsou prima, ale hlavní odměna je, když si mohu dokázat, že se sám realizuji a dokážu, že umím, že jsem stejně dobrý jako ti nejlepší v cizině," tvrdí.
Původně se krmivo firmy Vafo jmenovalo Astor a prodávalo se v papírových pytlích na cement. Dnešní balení je mnohem luxusnější a prémiovou značkou je Brit. Nejde o levné krmivo pro obchodní řetězce – prodává se například ve veterinárních ordinacích či specializovaných "pet shopech". Jak Bouška tvrdí, cílem je, aby jeho krmiva přinesla zvířatům co největší prospěch: "Aby to bylo pro jejich zdraví. Cokoli vyvíjíme, tak s touto filozofií."
Granule Vafo vyrábí z ryb, jehněčího masa, drůbežích vnitřností a moučky, tepelně upravených kostí se zbytky masa, brambor, rýže, obilí, kukuřice a k tomu se doplňují tuky, kvasnice jako zdroj vitamínů a jako vláknina jablka. Samozřejmě ne všechno je v každé granuli, ale záleží na velikosti zvířete a hlavně, zda jde o kočku, nebo psa.
Královský kocour
Vafo vyváží 70 procent své produkce, která je velice silná ve Skandinávii, Pobaltí, Francii, Polsku – prakticky v každé zemi Evropské unie. Ze vzdálenějších lokalit stojí za zmínku Rusko, Turecko a Izrael. Začíná se jí dařit v jihovýchodní Asii, především v Malajsii, která by jako muslimská země neměla hlavně psům příliš fandit. Jiné je to u koček, ale žijí tam i početné komunity Indů a Číňanů, jejichž vztah k domácím mazlíčkům je spíš evropský.
"Malajsie je liberální země s příjemnou atmosférou. Ale je pravda, že jsou tam parky, kam je zakázáno jít se psy. Takže majitelé psů žijí v takovém undergroundu a mezi sebou si sdělují, kam mohou jít venčit psy," líčí Bouška exotický malajsijský trh. Dosáhl na něm ovšem také pozoruhodného úspěchu s krmivem pro kočky. "Krmíme kocoura z královské rodiny. Máme foto malajsijského krále a jeho kocoura s naším logem," usmívá se majitel úspěšné firmy.
Celý podnikatelský příběh Pavla Boušky společně s příběhy úspěchu dalších 21 českých podnikatelů, včetně stavebníka Tomáše Březiny nebo manželů Litvinových, najdete v novém speciálu Ekonomu z edice Fenomén: Příběhy úspěchu.
Předplatitelé získali Příběhy úspěchu zdarma. Přečíst si ho můžete i na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.