Co jsou to vlastně otevřená data?

Otevřená data jsou jakákoli data, která jsou zveřejňována na internetu ve strojově čitelné podobě a splňují formát otevřených dat, což je mezinárodně uznávaný standard.

V jakých oblastech mohou být přínosem a kde jejich uplatnění nedává žádný smysl?

My jsme se zaměřili na zveřejňování dat veřejné správy čili dat, která jsou vytvářena z veřejných zdrojů. To využití jde ale napříč celou společností a je čím dál zajímavější i pro byznys. Data mají velký ekonomický přínos nejen pro občana, pro stát, ale i pro firmy.

Zaujalo mě to slovo "otevřený". Znám open source komunitu, prohlížeč Mozilla a podobně. Díky tomu vím, že otevřenost je něco širšího, že to není jen koncept. Jak to vnímáte vy?

Otevřená data určitě přinášejí jiný přístup k chápání informací. Konkrétně by ve veřejné správě mělo platit, že co není tajné, je veřejné. To v dnešní době pro mnoho úředníků a politiků není přirozené. My se propagací otevřených dat snažíme propagovat i toto uvažování. Podle nás není třeba data tajit. Právě naopak, občané by měli vyžadovat a měli by mít právo na přístup k datům, která jsou vytvářena z jejich finančních prostředků.

Jak si to využití ve veřejné správě můžeme představit?

V roce 2010 se starosta Londýna rozhodl, že zveřejní v otevřeném formátu všechna dostupná data o dopravě - o dostupnosti zastávek, o čase, polohách autobusů, metra a tak dále. Návratnost této investice ve výši jednoho milionu liber byla 58 milionů liber. Vzniklo na 500 aplikací pro občany a 5000 míst ve firmách, které tyto aplikace vytvářely. Magistrát Londýna pak mohl zrušit jedno velké oddělení, které tuto oblast původně spravovalo.

A jak je v těchto případech řešena bezpečnost dat, která někde existují a která jsou určitě zajímavá a komerčně využitelná?

Ochrana otevřených dat by měla být věcí toho, kdo je vytváří či publikuje. U běžných informací by se měl chovat podle zákona o ochraně osobních údajů. Zároveň by měl tento subjekt používat licence, což znamená, že by u každé informace měl jasně uvést, za jakých podmínek se může dál publikovat.

Jak je na tom s otevřenými daty Česko?

Otevřená data jsou blízkou budoucností života v České republice. Především bude transponována směrnice o znovuvyužitelnosti dat, která by měla platit od července příštího roku. Veřejné instituce tak budou muset v tomto formátu nebo s přihlédnutím k tomuto formátu publikovat svá data. I bez toho ale už máme první vlaštovky, první instituce, jako je Česká obchodní inspekce nebo Český statistický úřad, i první města, jako je Děčín nebo Opava, které otevřená data nabízejí, i když to není povinné.

A k čemu konkrétně jsou právě tato data v tuto chvíli využívána?

Otevřená data jsou jen surovinou, je to jen první krok. Zveřejnění něčeho na internetu ještě nepřináší žádný užitek. V příštím roce se tak spíše těšíme na ten pomyslný druhý krok, tedy na využití otevřených dat. Mám tím na mysli stavbu různých aplikací, které umožní běžnému občanovi nic neříkající údaje využít.

 

Poslechněte si celý rozhovor:

AlterEko: Kupka a Knitl

Studio ZetProjekt Alter eko byl připraven ve spolupráci se Studiem Zet rádia BBC.

Související