Tip

Z bohaté nabídky dezertů nás zaujalo sladké vejce z kokosu a manga s perníkem a slanou zmrzlinou z mléčné čokolády.

Z nabídky

Fish and chips, domácí hranolky smažené v arašídovém oleji a tatarská omáčka    385 korun

Jehněčí kýta marinovaná v portském víně a koňaku s domácí jehněčí klobásou 535 korun

Při vytváření konceptu nové restaurace Ginger & Fred se její provozovatelé vrátili ke kořenům, tedy do doby, kdy byl v Praze představen tento legendární skvost moderní architektury, který před dvaceti lety vytvořila dvojice architektů Frank Gehry a Vlado Milunič. Tehdy byla nová stavba vnímána jako velmi kontroverzní, neboť výrazně „narušila“ stylové secesní nábřeží. Nicméně brzy si získala obdivovatele a dnes patří k vyhledávaným turistickým atrakcím.

 

Provokace jako hra

Stejnou cestou se vydává i nově otevřená prosklená restaurace v sedmém patře Tančícího domu, která disponuje příjemnou terasou a fantastickým výhledem na nábřeží, Vltavu a Pražský hrad. Jenom připomeňme, že inspirací k Tančícímu domu byli slavní tanečníci Fred Astair a Ginger Rogersová, jejichž křestní jména se nyní objevují v názvu restaurace.

Nový podnik sází na provokativní charakter, a to jak v případě interiéru, tak při výběru a servírování jídel či nápojů. Všechno je zde totiž poněkud jiné. Už samotný příchod do restaurace většinu hostů překvapí, neboť před výtahem stojí socha nahého muže v životní velikosti, jehož autorem je Barbora Maštrlová.

Netradiční interiér s působivou atmosférou vznikl ve spolupráci s galerií Art salon S a v restauraci je celá řada dalších uměleckých artefaktů, třeba židle se zvířecími motivy nebo křesla ozdobená romantickou hlavou daňka nebo kozy. Podobně originální je také servis pokrmů, víno se nenalévá do tradičních sklenic se stopkou, ale do sklenic, které se běžně používají na vodu. A příjemně provokativní hra s hosty pokračuje i při prezentaci jídel.

 

Rybky z plechové konzervy

Menu vychází především z francouzské kuchyně, kterou zkušený šéfkuchař Rudolf Doležal doplnil o prvky mezinárodní gastronomie. Ochutnat můžete čerstvé ryby, mořské plody i vyhlášené telecí a vepřové z bio farmy Medito. Jako příklad kreativní až lehce provokativní prezentace může posloužit sardinka smažená v tempuře, což je poněkud překvapivá úprava, která je navíc servírována v plechové konzervě.

Milovníci rustikálnějších chutí ocení zajímavé domácí jelítko ochucené calvadosem, zatímco příznivci mořských plodů by měli vyzkoušet perfektní kombinaci pečených kalamár a krevet, jejichž delikátní chuť zvýrazňuje silná a lahodná omáčka z korýšů. Z hlavních jídel můžeme doporučit kreativní verzi britské klasiky Fish and chips, která je podávaná s domácími hranolky a servírovaná na prkénku, přičemž smažená ryba je zabalená v novinách.

 

Prohlédněte si suroviny, ze kterých se v restauraci vaří:

Ginger a Fred

Nejvíce nás ovšem potěšila znamenitá jehněčí kýta marinovaná v portském víně a koňaku, doplněná výraznou jehněčí klobáskou, rajčaty a liškami. A nezklamal ani dančí steak připravený v rámci denní nabídky.

 

Z Krásné hory do Champagne

K dispozici je poměrně široká nabídka vín včetně těch rozlévaných na sklenici; od zajímavých produktů z Vinařství Krásná Hora ze Slovácka, která jsou příjemně pitelná, až po francouzská vína z Burgundska, Bordeaux či Languedocu. Z Krásné Hory můžeme doporučit třeba Ryzlink rýnský či Sauvignon, z červených pak jejich harmonický Pinot Noir. Za zkoušku stojí také Blanc de Blancs z šampaňského domu Agrapart’s či jejich vlajkové champagne Terroirs Extra Brut Grand Cru.

Byznys a firemní klientela ocení moderní prostředí s kreativním designem i překvapivou kuchyní, zvláště pro zahraniční partnery bude největším bonusem návštěva slavného objektu a fantastický výhled na Prahu.

 

Rozhovor se šéfkuchařem: Rudolf Doležal

chefZe které suroviny rád vaříte a proč?  

Rád vařím z jehněčího, je to moje nejoblíbenější maso. Pravidelně ho také zařazuji do našeho menu, teď zrovna třeba máme v nabídce jehněčí kýtu marinovanou v portském víně a koňaku, kterou podáváme s domácí jehněčí klobásou, rajčaty, hráškem, liškami a bretaňským sablée.

Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?

Asi nejvíc mě v poslední době překvapila makrobiotická strava. Jelikož ji sám nevařím a ani příliš nevyhledávám – anebo možná právě proto –, byl jsem příjemně překvapený hlavně tím, že může být opravdu chutná. Dlouho jsem se tomu totiž zdráhal uvěřit.

Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?

Abych byl upřímný, v Praze nikam moc jíst nechodím, protože na to nemám čas. Když už se nějaký najde, tak rád vycestuji za hranice, třeba do některé z michelinských restaurací.

Související